AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka na Węgry (4 dni - autokar)


Dzień 1

Zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd na Węgry. Pobyt na Węgrzech rozpoczniemy od półwyspu Tihany. Tihany to skalisty półwysep wrzynający się głęboko w głąb Balatonu i prawie dzielący jezioro na pół. Jego obszar (12 km²) stanowi park krajobrazowy, pierwszy jaki utworzono na Węgrzech (1952r.). Choć sam półwysep wznosi się aż 25m nad poziom jeziora, sama wioska Tihany mieści się u jego podnóża. Na Półwyspie spędzimy około 1 godziny, a następnie udamy się do Heviz, miejscowość uzdrowiskowa położona 8 km od Balatonu. W Heviz znajduje się największe jezioro w Europie z wodą termalną, którego dno jest pokryte wielometrową warstwą torfu. Jezioro zostało ukształowane przez siły wulkaniczne, ich wpływ chociaż złagodniały, odczuwalny jest również po 2,5 milionach lat od wygaśnięcia wulkanów. Po przyjeździe do Heviz przewidziany jest czas na pobyt w ośrodeku wypoczynkowym z zespołem basenów i kompleksem leczniczym, w którym można korzystać z różnorodnych zabiegów. Woda jeziora ze względu na silne właściwości radioaktywne i zawartość domieszki siarki, posiada doskonale właściwości lecznicze. Zaleca się ją przy następujścych dolegliwościach: schorzenia narządów ruchu, bóle mięśni, stawów, reumatyzm, rehabilitacja powypadkowa, choroby kobiece, schorzenia tarczycy, przewodu pokarmowego i woreczka żółciowego, zaburzenia przemiany materii. Nocleg w okolicach Heviz.

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się do Budapesztu. Pobyt w Stolicy Węgier rozpoczniemy od Górę Gelerta. Dalej przejedziemy na Wzgórze Zamkowe (zobaczymy m.in.: Basztę Rybacką, neogotycki Kościół Macieja, Bramę Wiedeńską oraz Zamek Królewski – zewnątrz). W Budapeszcie zobaczymy także neorenesansową Bazylikę Św. Stefana, Parlament i Pomnik 1000-lecia Węgier. Nocleg w Budapeszcie.

Dzień 3

Rano nastąpi przejazd do Eger. Nad miastem tym góruje zbudowana w XIII w. twierdza. To tutaj miała miejsce słynna obrona w 1552 roku. Istvan Dobo, jej dowódca, jest dzisiaj bohaterem narodowym. Z twierdzy można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Głównie niska, w większości barokowa zabudowa, wąskie uliczki, liczne kawiarenki i sklepiki. Zobaczymy także Bazylikę – drugi pod względem wielkości kościół na Węgrzech. Wybudowana w połowie XIX wieku według projektu słynnego architekta Jozsefa Hilda. Tuż obok znajduje się okazały barokowy budynek - Liceum z końca XVIII wieku. Do dziś funkcjonuje w nim Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Podczas spaceru zobaczymy jeszcze: kościół Minorytów, największy na Węgrzech kościół serbski, Pałac Arcybiskupi oraz plac Dobo. W okolicach Eger odwiedzimy także Dolinę Pięknej Pani otoczoną ponad 200 winnicami. Do najsłynniejszych win pochodzących z tego miejsca należy Egri Bikaver (Bycza Krew). Nazwa tego wina powiązana jest ze wspomniana wcześniej bitwą pomiędzy mieszkańcami miasta, a Turcją. Armia turecka liczyła wówczas o kilka tysięcy więcej żołnierzy, niż wojska węgierskie. Mimo to, miasto udało się obronić. Turcy twierdzili, że zwycięstwo mieszkańcy Eger zawdzięczają temu, że podczas walk pili byczą krwią (która w rzeczywistości była miejscowym winem). Oczywiście do znanych win z tego regionu zaliczają się również inne trunki, takie jak: Kékfrankos i Kékoporto (wina czerwone) oraz, Leányka i Olasz Rizling (wina białe). Degustacja odbywa się w piwniczkach, wydrążonych w skałach. Wystrój wnętrz uzależniony jest od standardu piwniczki (piwniczki oceniane są w liczbie przyznawanych im gronek). Dla chętnych istnieje możliwość zorganizowania pobytu na kąpielisku termalnym Zsóry. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 4

Po śniadaniu ok. 7.00 – wyjazd powrotny do kraju, gdzie nastąpi zakończenie wyprawy w godzinach późno wieczornych. Zanim jednak dojedziemy do domu odwiedzimy jeszcze Wyszegrad, gdzie znajdowała się dawna rezydencja królów. Będziemy tam w Cytadeli, skąd rozciąga się wspaniały widok na Zakole Dunaju. Odbędziemy także przyjemny spacer od centrum do siedziby Grupy Wyszehradzkiej (ewentualna możliwość odwiedzenia Dolnego Pałacu). Tego dnia zobaczymy także Esztergom, położony w meandrze Dunaju. Miasto to powstało już w okresie rzymskim, około I wieku naszej ery. W 1000 r. Stefan przyjął w skonstruowanej specjalnie na ten cel pierwszej na Węgrzech katedrze chrzest swych poddanych i od tego czasu Esztergom stał się najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Na miejscu zburzonej później świątyni zbudowano bazylikę, która do dziś góruje nad całym miastem i jest bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Węgry


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]