AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Rumunii (11 dni autokar)


Dzień 1

5.00 - zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd do Bratysławy - miasta pozostającego w cieniu bardziej znanej Pragi. Choć stolica Słowacji jest mniej popularna od stolicy Czech, to zdecydowanie warto ją odwiedzić. Jest to miasto, w którym historię można bowiem spotkać na każdym kroku. Najbardziej atrakcyjną częścią Bratysławy o największej koncentracji historycznych zabytków i instytucji kulturalnych jest Stare Miasto. I my właśnie po tej części Stolicy Słowacji odbędziemy spacer. W czasie naszego pobytu zobaczymy między innymi jeden z symboli tego naddunajskiego miasta - Bramę i Wieżę św. Michała, jak również Katedrę św. Marcina – największy i najstarszy z bratysławskich kościołów. Katedra św. Marcina w latach 1563 – 1791 była kościołem koronacyjnym królów węgierskich. Będziemy także mieli czas wolny na Rynku Głównym gdzie dominuje Stary Ratusz, na odpoczynek przy renesansowej fontannie lub pod parasolem w jednej z licznych kawiarenek. Na nocleg udamy się w okolice Oradea.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd do Alba Julia - jednego z większych i starszych miast Transylwanii. Historia tego miasta sięga czasów rzymskich. To właśnie wtedy cesarz Trajan założył osadę Apulum, która następnie stała się stolicą prowincji. W XI wieku usytuowano tu biskupstwo misyjne. Alba Julia była też stolicą Księstwa Siedmiogrodu. W mieście tym zmarła Izabela Jagiellonka- córka króla Polski Zygmunta Starego. Odbędziemy spacer po tym pięknym mieście, gdzie między innymi obok dwóch katedr zobaczymy twierdzę Alba Carolina - nazwaną tak na cześć cesarza Karola VI. Po obejrzeniu cytadeli udamy się w stronę uroczego miasta Sybin. Nieduże 170 tysięczne miasto jest stosunkowo młode, bo jego powstanie datuje się na XII wiek - miasto było wtedy nazywane Cibinium. Jego założycielami byli sascy koloniści, a podstawą rozwoju miasta był handel. Miasto posiada dwa przepiękne, odrestaurowane rynki - Piata Mare oraz Piata Mica, przepiękne średniowieczne kamienice, pierwszy w Rumunii żelazny most zwany Mostem Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić) oraz świątynie prawosławne, ewangelickie i katolickie. Nocleg w okolicach Sybinia.

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się na słynną Szosę Transfogaraską. Droga ta przecina z północy na południe Góry Fogaraskie stanowiące najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Szosa, wędrując pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami, Moldovenau i Negoiu, łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitesti na Wołoszczyźnie. Główną jej atrakcją jest malownicza strona północna, którą udamy się nad znajdujące się na wysokości 2034 m n.p.m. jezioro polodowcowe Balea. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,65 ha, a głębokość ok. 11 m. Droga Transfogaraska została zbudowana w latach 1970-74 na polecenie Nicolae Ceausescu, jako jedno z licznych zabezpieczeń militarnych wodza i symbol możliwości technicznych Rumunii. Uwaga: przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych ze względów bezpieczeństwa droga może być chwilowo zamknięta. Na nocleg udamy się do Bukaresztu.

Dzień 4

Większą część tego dnia przeznaczymy na poznawanie Bukaresztu, stolicy Rumunii. Z racji podobieństwa zabudowy oraz szerokich bulwarów miasto to było nazywane „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem”. My podczas naszego pobytu zobaczymy między innymi: Pałac Parlamentu (przykład megalomanii Nicolae Ceausescu - według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy budynek na świecie i największy budynek administracyjny świata), Plac Uniwersytecki, Stare Miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika, cerkiew grecką oraz dzielnicę bankową. Po pobycie w Bukareszcie przejazd na nocleg nad Morze Czarne w okolice Warny.

Dzień 5, 6 i 7

Dni przeznaczone na wypoczynek. W czasie tych dni odwiedzimy Warnę - letnią stolicę Bułgarii i największy portu w tym Kraju. Nasz pobyt w Warnie będzie obejmować zwiedzanie pomników z okresu Imperium Rzymskiego i Bizantyjskiego, muzeum etnograficznego, Cerkwi Katedralnej oraz Mauzoleum Warneńczyka.

Dzień 8

Po ostatnim noclegu w okolicach Warny udamy się do Konstancji, gdzie między innymi zobaczymy: ruiny rzymskich budowli, Pomnik Owidiusza, Narodowe Muzeum Historii i Archeologii z rezerwatem archeologicznym, cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz meczet Mahmudiye Machmudii. W czasie przejazdu odwiedzimy jeszcze Ion Corvin aby zobaczyć Klasztor i Grotę gdzie wg tradycji mieszkał św. Andrzej Apostoł. Nocleg w okolicy Bukaresztu.

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd do Bresova, gdzie zobaczymy ruiny Białej Twierdzy, cerkiew Mikołaja, Czarny Kościół oraz odbędziemy spacer promenadą. Nocleg w okolicy Bresova. Tego dnia odwiedzimy także Zamek Bran wzniesiony w XVI w. przez królów węgierskich, uważany za siedzibę Drakuli.

Dzień 10

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Sighisoary - miasta, w którym urodził się Wlad Palownik, znany jako Drakula. Zobaczymy tam między innymi: dom rodzinny Drakuli, średniowieczną starówkę z Wieżę Zegarową. Następnie udamy się do Kluz-Napotka, stolicy Siedmiogrodu - centrum intelektualnego i akademickiego współczesnej Rumunii. W programie: spacer po malowniczej średniowiecznej starówce z gotyckim kościołemśw. Michała. Nocleg w okolicach Oradea.

Dzień 11
Przejazd powrotny do Polski.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Rumunia


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]