AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka na Węgry (6 dni - autokar)


Dzień 1

Zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd na Węgry. Pobyt na Węgrzech rozpoczniemy od pobytu w Heviz, miejscowość uzdrowiskowa położona 8 km od Balatonu. W Heviz znajduje się największe jezioro w Europie z wodą termalną, którego dno jest pokryte wielometrową warstwą torfu. Jezioro zostało ukształowane przez siły wulkaniczne, ich wpływ chociaż złagodniały, odczuwalny jest również po 2,5 milionach lat od wygaśnięcia wulkanów. Po przyjeździe do Heviz przewidziany jest czas na pobyt w ośrodeku wypoczynkowym z zespołem basenów i kompleksem leczniczym, w którym można korzystać z różnorodnych zabiegów. Woda jeziora ze względu na silne właściwości radioaktywne i zawartość domieszki siarki, posiada doskonale właściwości lecznicze. Zaleca się ją przy następujścych dolegliwościach: schorzenia narządów ruchu, bóle mięśni, stawów, reumatyzm, rehabilitacja powypadkowa, choroby kobiece, schorzenia tarczycy, przewodu pokarmowego i woreczka żółciowego, zaburzenia przemiany materii. Nocleg w okolicach Heviz.

Dzień 2

Po śnadaniu nastąpi przejazd na półwysep Tihany. Tihany to skalisty półwysep wrzynający się głęboko w głąb Balatonu i prawie dzielący jezioro na pół. Jego obszar (12 km²) stanowi park krajobrazowy, pierwszy jaki utworzono na Węgrzech (1952r.). Choć sam półwysep wznosi się aż 25m nad poziom jeziora, sama wioska Tihany mieści się u jego podnóża. Na Półwyspie spędzimy około 3 godziny, a następnie udamy się do Herend. Miasto znane jest z wielowiekowej tradycji wytwarzania porcelany. W pierwszej połowie XIX wieku wybudowano tu manufakturę. Obecnie eksportuje się stąd wyroby do ponad 60 krajów na świecie. Będziemy mieli okazję pooglądać, jak powstają porcelanowe cuda i napić się kawy z porcelanowych filiżanek. Na nocleg udamy się do Budapesztu.

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się na Górę Gelerta. Dalej przejedziemy na Wzgórze Zamkowe (zobaczymy m.in.: Basztę Rybacką, neogotycki Kościół Macieja, Bramę Wiedeńską oraz Zamek Królewski – zewnątrz). W Stolicy Węgier zobaczymy także neorenesansową Bazylikę Św. Stefana, Parlament i Pomnik 1000-lecia Węgier. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 4

Rano nastąpi przejazd do Eger. Nad miastem tym góruje zbudowana w XIII w. twierdza. To tutaj miała miejsce słynna obrona w 1552 roku. Istvan Dobo, jej dowódca, jest dzisiaj bohaterem narodowym. Z twierdzy można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Głównie niska, w większości barokowa zabudowa, wąskie uliczki, liczne kawiarenki i sklepiki. Zobaczymy także Bazylikę – drugi pod względem wielkości kościoła na Węgrzech. Wybudowana w połowie XIX wieku według projektu słynnego architekta Jozsefa Hilda. Tuż obok znajduje się okazały barokowy budynek - Liceum z końca XVIII wieku. Do dziś funkcjonuje w nim Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Podczas spaceru zobaczymy jeszcze: kościół Minorytów, największy na Węgrzech kościół serbski, Pałac Arcybiskupi oraz plac Dobo. Dla chętnych pobyt na kąpielisku termalnym Zsóry. Kolacja i nocleg w okolicach Eger. Za dodatkową opłatą możliwa kolacja z degustacją wina (Tokaj) w piwnicy winnej.

Dzień 5

Całodzienna wyprawa do Tokaju oraz Miszkolca. Miasto Tokaj nie jest duże. Położone jest u stóp wysokiej na 516m Łysej Góry, na zboczach której rozpościerają się słynne winnice. Za główny zabytek miasta uważa się stojący przy głównej ulicy - pasażu pałac Rákóczi - Dessewffy, będący dawną siedzibą wielkiego wodza, a także wzniesiony w stylu barokowym miejski Ratusz. Będziemy mieli okazję pospacerować po tym miasteczku jak również dokonać degustacji wina. Drugim miastem, które odwiedzimy będzie Miszkolc, znany przede wszystkim jako uzdrowisko ze źródłami mineralnymi - słynne kąpieliska jaskiniowe w dzielnicy Miszkolc-Tapolca (Miskolc-Tapolca). Na terenie kąpieliska znajduje się jedyne w Europie kąpielisko termalne w jaskini - Burlang furdo. Jest ono wypełnione ciepłą wodą, bijącą w niektórych miejscach bardzo silnie, tworząc naturalne bicze wodne. Powrót na nocleg w okolice Eger.

Dzień 6

Po śniadaniu wyjazd powrotny do kraju, gdzie nastąpi zakończenie wyprawy w godzinach późno wieczornych. Zanim jednak dojedziemy do domu odwiedzimy jeszcze Wyszegrad, gdzie znajdowała się dawna rezydencja królów. Będziemy tam w Cytadeli, skąd rozciąga się wspaniały widok na Zakole Dunaju. Odbędziemy także przyjemny spacer od centrum do siedziby Grupy Wyszehradzkiej (ewentualna możliwość odwiedzenia Dolnego Pałacu). Tego dnia zobaczymy także Esztergom, położony w meandrze Dunaju. Miasto to powstało już w okresie rzymskim, około I wieku naszej ery. W 1000 r. Stefan przyjął w skonstruowanej specjalnie na ten cel pierwszej na Węgrzech katedrze chrzest swych poddanych i od tego czasu Esztergom stał się najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Na miejscu zburzonej później świątyni zbudowano bazylikę, która do dziś góruje nad całym miastem i jest bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Węgry


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]