AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii (12 dni - samolot)


Dzień 1

Przejazd do Berlina. Wylot do Gruzji. Lądowanie w Kutaisi o godz. 14:35. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Tbilisi.

Dzień 2

Tbilisi – kościół Matheki – położony na urwisku nad rzeką Mtkwari, w miejscu dawnego kompleksu pałacowego, z relikwiami gruzińskiej męczennicy Szuszanik, katedra Sioni – centrum życia religijnego Gruzinów, z relikwią krzyża św. Nino, synagoga. Mtsheta – starożytna stolica i obecne centrum religijne Gruzji – klasztor Jvari z VI wieku, pierwowzór dla wielu gruzińskich świątyń, świątynia Svetitskhoveli – miejsce koronacji i pochówku gruzińskich monarchów.

Dzień 3

Wyjazd na zwiedzanie regionu Kachetia – prowincji Gruzji wschodniej słynącej ze swoich winnic i gastronomii: klasztor w Bodbe - gdzie według legendy modliła się święta Nino, a wskutek jej modlitw ze skały wybiła woda, której picie lub zanurzenie się w niej ma moc uzdrawiania i chroni przed wszelkimi chorobami; twierdza w Signaghi - potężna forteca z drugiej połowy XVII wieku, bajecznie położona na skraju płaskowyżu, który wznosi się nad rozległą doliną rzeki Alazani, Akademia Ikalto - kompleks klasztorny założony w drugiej połowie VI w., a zarazem ważny ośrodek naukowy na Zakaukaziu, katedra Alawerdi - najbardziej znacząca świątynia w całej Kachetii, wizyta w jednaj z kachetyjskich winnic – możliwość degustacji i zakupu wina. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień 4

Wyjazd do Kazbegi: po drodze przejazd do Mcchety i zwiedzanie monastyru Dżwari – „monastyr krzyża”, jednego z najstarszych kościołów na świecie, gdzie według tradycji Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż; katedra Sweti Cchoweli - wpisana w 1994 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego; Zbiornik Żinwalski, twierdza Ananuri nad rzeką Aragwi, punkty widokowe na Gruzińskiej Drodze Wojennej, przejazd przez Gudauri, Przełęcz Krzyżowa, Kazbegi. Obiadokolacja i nocleg w Kazbegi.

Dzień 5

Kazbegi - wjazd jeepami do ikony i symbolu Gruzji: kościółka Świętej Trójcy Cminda Sameba u stóp góry Kazbek położonego na wysokości 2170 m n.p.m. (jeśli pozwoli pogoda). Przejazd w okolice Gori. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6

Spacer po Gori - mieście, w którym na świat przyszedł Iosip Dżugaszwili, czyli Stalin. Zwiedzania twierdzy, z której rozciąga się widok na panoramę miasta, skalne miasto Uplistsikhe - kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności; przejazd do Borżomi – słynnego miasta uzdrowiskowego i spacer po parku zdrojowym. Obiadokolacja i nocleg w Achalciche.

Dzień 7

Vardzia – malowniczy kompleks skalnego miasta, niegdyś 13 – piętrowego, zbudowanego w XII wieku, za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, piękne freski na ścianach cerkwi, fragmenty sieci tuneli, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata Vardzia była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Przekroczenie granicy z Armenią. Nocleg w Gyumri.

Dzień 8

Gyumri – drugie co do wielkości miasto Armenii. Harichavank – twierdza z II wieku p.n.e, jeden z najbardziej znanych ośrodków monastycznych kraju. Aruch – jedna z najstarszych osad Armenii – fragmenty pałacy, twierdzy, świątyń z epoki brązu, świątynia chrześcijańska z VII wieku, karawanseraj. Zakwaterowanie w Erewaniu.

Dzień 9

Eczmiadzyn – serce Kościoła Ormiańskiego – według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn – miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Zvartnots – ruiny świątyni i pałacu, wpisane na listę UNESCO. Matenadaran – skarbnica tradycji narodowej – biblioteka z najcenniejszymi manuskryptami kraju, m.in. pierwszą kopią Biblii w języku ormiańskim.

Dzień 10

Garni – położa w dzikim i niedostępnym wąwozie twierdza (niegdyś letnia siedziba starożytnych królów Armenii). Zachowała się tu m.in hellenistyczna świątynia Mitry - irańskiego boga słońca oraz łaźnia z mozaiką bóstw morskich. Geghard – kompleks Monastyru Świętej Włóczni - jednego z najwspanialszych dzieł architektury ormiańskiej – wpisanego na listę UNESCO – wspaniałe chaczkary, kaplice i cele eremitów wykute w litej skale. Przejazd nad Jezioro Sewan – zwane „perłą Armenii”. Nocleg w Dilijan.

Dzień 11

Haghpat – średniowieczny kompleks klasztorny, wpisany na listę UNESCO. Przekroczenie granicy z Gruzją i przejazd do Kutaisi. Nocleg.

Dzień 12

Przelot na trasie Kutaisi – Berlin. Przejazd do Kraju. Zakończenie pielgrzymki w godzinach popołudniowych.

Galeria: Armenia


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]