AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Mariazell (6 dni autokar)


Dzień 1

6.00 - zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd na nocleg w okolice Pragi. Po drodze udamy się do Świdnicy, gdzie zwiedzimy między innymi Kościół Pokoju - wzniesiony w systemie szachulcowym w XVII w., a w roku 2001 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dalej przejazd do Barda Śląskiego, gdzie znajduje się Metropolitalne Sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej. W sanktuarium, nad którym opiekę sprawują Redemptoryści, przechowywana jest cudowna figurka Matki Bożej, której datę powstania niektórzy historycy szacują nawet na początek XI w. Czyni to bardzką figurkę najstarszym drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej w Polsce. Ostatnim punktem w programie przed udaniem się na nocleg będzie wizyta w miejscowości Stary Boleslav. Jest to jedno z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Czechach, którego początki datuje się na wiek XI. Sanktuarium tworzą dwa kościoły: bazylika św. Wacława oraz bazylika Maryi Panny. Bazylika św. Wacława, głównego patrona Czech wznosi się na miejscu jego męczeńskiej śmierci oraz pierwszego grobu. Natomiast kościół Maryi Panny został wzniesiony na miejscu odnalezienia obrazu Maryi Panny, który według legendy, miała otrzymać od św. Metodego, na pamiątkę swojego chrztu, św. Ludmiła, babka św. Wacława.

Dzień 2

Dzień ten przeznaczymy na zwiedzanie Stolicy Czech. Już od ponad dziesięciu wieków ulokowana w dolinie Wełtawy, jest nie tylko magicznym miastem mostów, katedr, złotych wież i kopuł kościelnych, ale również europejską metropolią. Praga to również miasto unikalnego współistnienia różnych stylów architektonicznych oraz metropolia z labiryntem romantycznych uliczek i skarbów architektury. W czasie naszego pobytu w tym Mieście zobaczymy między innymi: Klasztor Strahowski, Pogorzelec oraz Loretę, przejdziemy przez Plac Hradczański i wejdziemy na teren Zamku Praskiego (Katedra Św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika Św. Jerzego, Złota Uliczka oraz Stare Schody Zamkowe). Będziemy podziwiać Ogród Wallensteina i przejdziemy mostem Karola na Rynek Starego Miasta, gdzie będziemy podziwiać między innymi słynny zegar „Orloj”. W czasie spaceru zobaczymy także Uniwersytet Karola, Teatr Czeskich Stanów oraz Plac Wacława. Na nocleg udamy się do hotelu z dnia poprzedniego.
Tego dnia przewidziany jest wieczorny przejazd do Krizikovej Fontanny wybudowanej w roku 1891. Fontanna znajduje się w basenie 25x45 metrów, ma ponad trzy tysiące dysz. Jej atrakcją jest ponad 1200 różnobarwnych lamp i reflektorów podwodnych oraz 55 głośników. Będziemy mieli możliwość zobaczenia słynnego pokazu typu światło i dźwięk (wstęp dodatkowo płatny około 220 CZK). Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 3

Po śniadaniu nastąpi przejazd do Wiednia. W Stolicy Austrii zobaczymy Kościół św. Józefa na Kahlenbergu, przejedziemy tak zwanym „Małym Ringiem” i odbędziemy spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, gdzie znajduje się miedzy innymi: Katedra Św. Szczepana, Opera Wiedeńska oraz Hofburg - rezydencja cesarska. Na nocleg udamy się do Mariazell.

Dzień 4

Dzień rozpoczniemy od pobytu w Sanktuarium Maryjnym w Mariazell. Początki tego Sanktuarium sięgają 1157 r., kiedy to mnich benedyktyński Magnus udał się w tę górzystą okolicę, aby rozpocząć pracę duszpasterską wśród miejscowej ludności. Na drogę wziął ze sobą wyrzeźbioną w drewnie lipowym figurkę Maryi. Wieczorem 21 grudnia 1157 r. zmęczonemu mnichowi zagrodził drogę olbrzymi głaz. Magnus zwrócił się do Maryi o pomoc i wnet kamień rozłupał się na kawałki, czyniąc drogę wolną. Uznając to miejsce za cudowne, mnich umieścił statuetkę Maryi w pniu drzewa i zbudował tam dodatkowo drewnianą kapliczkę przypominającą celę zakonną (zelle). Następnym Sanktuarium, które odwiedzimy tego dnia będzie Sankt Florian - miejsce w którym znajduje się grób św. Floriana, patrona strażaków. Nawiedzimy powstały w tym miejscu kościół oraz klasztor. Zobaczymy wspaniałe barokowe wnętrze oraz słynne organy Brucknera. Przejazd na nocleg w okolice Salzburga.

Dzień 5

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Salzburga. Miasto to zalicza się do stolic artystycznych świata. Przez długie wieki był stolicą suwerennego państwa, na którego tronie zasiadali światli książęta arcybiskupi. Uczynili z niego perłę baroku i skarbiec kultury. W 1997 roku walory architektoniczne i przyrodnicze miasta doceniła UNESCO, wpisując jego historyczne centrum na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. My odbędziemy spacer po tym austriackim mieście z miejscowym przewodnikiem, a następnie udamy się do pięknego Sanktuarium Maryjnego w Altötting. W Sanktuarium tym czci się słynną Czarną Madonnę. Początki kultu maryjnego sięgają tu czasów św. Ruperta z Salzburga (zm. w 715 r.), zwanego apostołem Bawarii. On to w VIII w. polecił wybudować w Altötting mały kościółek, zwany dzisiaj Kaplicą łask. Powstała ona na miejscu dawnego kultu pogańskiego Siedmiu Planet. Altötting znane jest z wielu uzdrowień, Benedykt XVI natomiast pisał: „Mam szczęście być urodzonym w pobliżu Altötting. Do moich najwcześniejszych i najpiękniejszych wspomnień należą wspólne z rodzicami i rodzeństwem pielgrzymki do tego cudownego miejsca...”. Nocleg w okolicach Altötting.

Dzień 6

Tego dnia udamy się do Drezna miasta położonego nad Łabą, stolicą kraju związkowego Saksonia. W czasie naszego pobytu w tym mieście zobaczymy między innymi: barokowy Zwinger, Operę Sempera na Placu Teatralnym, kompleks zamkowy i wytworne, odtworzone kamienice na Nowym Rynku, mistrzowskie budowle sakralne: Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) czy Katedrę – dworski kościół katolicki, gdzie do dzisiaj odbywają się msze w języku polskim oraz wiele innych ciekawych miejsc i budowli. Zapoznamy się z ciekawą historią miasta, jego mieszkańców oraz o ścisłych, a czasem też zaskakujących połączeniach z historią Polski. Z Drezna udamy się w drogę powrotna do Polski. Zakończenie pielgrzymki w godzinach późno - wieczornych.


Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!


Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]