AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do poł. Włoch i na Sycylię (8 dni - samolot)


Dzień 1

Zbiórka uczestników wyjazdu o godz. 09:00 w Głogowie, przejazd na lotnisko do Wrocławia. Wylot do Bari planowany jest na godzinę 13:35. Po odebraniu bagaży udamy się do Alberobello - stolicy „Krainy Trulli”. Trulle to dziwaczne okrągłe budowle o stożkowatych dachach, wewnątrz sklepione kopulisto, budowane bez zaprawy. Trzeba koniecznie zobaczyć ten wręcz bajkowy krajobraz, gdzie nawet kościół przypomina domek krasnoludków. Z uwagi na niezwykłą wartość kulturową i historyczną tego typu zabudowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w okolicach Alberobello.

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się do Bari – stolicy Apulii. Bari w czasach rzymskich była małą osadą, która rozrosła się między VI i X wiekiem. Wtedy właśnie miasto stało się największym portem południowo-wschodniej Italii. Nas w Bari szczególnie będzie interesować Bazylika Św. Mikołaja. Święty ten urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w 270 roku n.e. Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry (obecnie Demre w Turcji), którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Gdy Myra dostała się w ręce Saracenów, miasta włoskie wykorzystały okazję, by zdobyć relikwie Mikołaja. Zostały one wykradzione przez kupców włoskich i dotarły do Bari na południu Włoch w roku 1087. W Bazylice Św. Mikołaja prócz jego grobu, znajduje się między innymi grób Królowej Bony – żony Zygmunta Starego. Po wizycie w Bazylice i spacerze po Starówce Bari udamy się do Monte Sant’Angelo – miasta znajdującego się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Miasta, w którym szczególnie żywy jest kult Świętego Michała Archanioła. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Według tradycji Grota, która jest centralnym miejscem Sanktuarium, cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką. Nocleg w San Giovanni Rotondo.

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się na teren sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Będziemy mieli okazję zobaczyć skromne muzeum poświęcone jednemu z większych świętych ostatnich lat jak i pomodlić się przy szklanej trumnie, w której zostało złożone Jego ciało. Następnie opuścimy wschodnie wybrzeże i udamy się na drugą stronę Półwyspu Apenińskiego do miejscowości Pompeje, miasta zasypanego popiołami Wezuwiusza 24.08.79 roku. Dzień ten więc – ostatni dzień Pompejów stał się zarazem początkiem ich nieśmiertelności (w czasie naszego pobytu w tym mieście mamy zaplanowane zwiedzanie wykopalisk archeologicznych). 1800 lat później nieopodal zaczęły wyrastać Nowe Pompeje - ściśle związane z tutejszą świątynią - sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, dziełem błogosławionego Bartłomieja Longo, który w roku 1876 i umieścił w kościółku parafialnym w Pompejach obraz Matki Bożej Różańcowej. Od tej chwili w tym miejscu wydarzyło się wiele cudownych uzdrowień, a wierni otrzymywali liczne łaski. W związku z rozrastającym się kultem wyrosła tutaj piękna bazylika Matki Bożej Różańcowej, do której przybywają pielgrzymi z całego świata. Nocleg w okolicach Pompejów.

Dzień 4

Tego dnia udamy się do Neapolu, gdzie zobaczymy miedzy innymi: Katedrę, Piazza del Plebiscito z Bazyliką San Francesco di Paola, Palazzo Reale, Teatro San Carlo - klejnot Neapolu, jeden z największych teatrów operowych w Europie; neorenesansową Galerię Umberto I oraz Castel Nuovo. W Neapolu udamy się również do kościoła św. Józefa, gdzie znajdują się szczątki Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo. Jego nazwiskiem jest podpisana prorocza wiadomość z dnia 2 lipca 1965 roku na temat obalenia komunizmu przez polskiego papieża. Ksiądz Dolindo znany jest również w Polsce jako ten, któremu Jezus zostawił potężną modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij”. Po wyczerpaniu programu udamy się do restauracji na obiad, a następnie przejazd do portu skąd wieczorem wypłyniemy na Sycylię.

Dzień 5

Nasz pobyt na Sycylii rozpoczniemy od zwiedzania jej stolicy – Palermo. W mieście tym zobaczymy między innymi Katedrę oraz Pałac Normanów. Przewidziany jest także czas wolny. W trakcie naszego pobytu w mieście udamy się również do słynnych Katakumb Kapucynów, w których można zobaczyć blisko 8000 mumii chowanych tutaj począwszy od XVI w. Osobnym punktem naszego pielgrzymowania będzie nawiedzenie Monreale, gdzie króluje romańska katedra (najpiękniejszy normańsko-sycylijski kościół we Włoszech) ufundowana w 1174 przez Wilhelma II Sycylijskiego. Katedra to wspaniałe dzieło sztuki, w środku jest ozdobiona tysiącami metrów kwadratowych mozaik ze scenami z Pisma Świętego - przykład Biblii dla ubogich. W drodze na nocleg odwiedzimy także Cefalu, miejscowość portową leżącą u stóp skały Rocc, gdzie w 1131 roku uratował się król Roger II. Król zobowiązał się za uratowanie wybudować katedrę, w której od XII wieku znajduje się mozaika przedstawiająca Jezusa objawiającego światu Ewangelię (symbol Roku Wiary). Chrystus Pantokrator wyłania się z absydy katedry i ma jasne włosy jak Normanowie, czarne brwi i brodę jak Arabowie, zaś nosowi i ustom nadano kształty greckie. Przejazd do hotelu w okolicy Taorminy, gdzie spędzimy wszystkie pozostałe noclegi.

Dzień 6

Dzień przeznaczony na wypoczynek na plaży. Dla chętnych (jeśli zbierze się grupa) będzie możliwość wyjazdu na wycieczkę na największy czynny wulkan Europy – Etnę (wjazd na wysokość około 1900 m. n.p.m. autokarem, skąd istnieje możliwość za dodatkową opłatą (około 64€) wjazdu kolejką linową i następnie autobusikami górskimi w okolice krateru na wysokość około 3300 m. Odwiedzimy także przepiękną Taorminę, nazywaną często perłą Sycylii. W Taorminie przewidziany jest czas wolny - każdy będzie miał okazję przespacerować się od Bramy Messyńskiej do Bramy Katańskiej, pomiędzy którymi znajduje się główny deptak w mieście.

Dzień 7

Dzień przeznaczony na wypoczynek na plaży.

Dzień 8

Po śniadaniu wymeldujemy się z hotelu i udamy się na dalsze poznawanie wyspy. Tego dnia zwiedzimy największe sanktuarium na terenie Sycylii. Syrakuzy - niegdyś jedno z potężniejszych miast w Europie, założone przez Greków w VIII w. p.n.e. W mieście tym odwiedzimy Teatr Grecki z V w. p.n.e., oryginalne ogrody wśród skał dawnych kamieniołomów wraz z pobliską grotą, którą malarz Caravaggio nazwał Uchem Dionizosa - niespotykane efekty akustyczne. Syrakuzy to miasto, gdzie historia z czasów greckich, w tym czasów Archimedesa, przeplata się z historią Łez Matki Bożej - Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej jest jednym z większych sanktuariów w Europie, nawiedza je rocznie około 3 miliony pielgrzymów. Po zakończeniu zwiedzania przejazd do restauracji na obiad. Dalej udamy się na lotnisko do Katanii skąd o 20:35 nastąpi wylot powrotny do Katowic. Po lądowaniu transfer autokarem na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Galeria: Wlochy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]