AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka śladami św. Pawła na Maltę (samolot - 5 dni)


Dzień 1

14:00 - zbiórka uczestników wyjazdu w Szamotułach i następnie przejazd na lotnisko do Poznania. O godzinie 17:15 nastąpi wylot na Maltę. Po wylądowaniu (około 20:05) i odebraniu bagaży przejazd do hotelu.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd do Valletty – stolicy Malty. Jest to najmniejsza stolica Unii Europejskiej, gdzie słońce świeci przez zdecydowaną większość roku (ponad 300 dni słonecznych). Stolica Malty została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – na obszarze 55 ha znajdziemy ponad 300 zabytków, co czyni ją jednym z najbardziej skoncentrowanych obszarów zabytkowych na świecie. Historia Valletty nie jest długa – rozpoczęła się dopiero w XVI wieku – ale jest ściśle związana z Zakonem Rycerzy Maltańskich. To oni wybrali półwysep Sciberras usytuowany pomiędzy dwoma zatokami Grand Harbour i Marsamxett na miejsce, w którym powstanie miasto obronne. Założycielem był wielki mistrz Jean Parisot de la Valette, na którego cześć nazwano miasto. W trakcie pobytu w Stolicy zobaczymy m.in. kościół św. Pawła Rozbitka, Konkatedrę św. Jana, Pałac wielkich Mistrzów czy Ogrody Barrakka. W dalszej części dnia przejazd do Vittoriosa – malowniczego miasta portowego położonego naprzeciwko Valletty. Oprócz wysokich murów obronnych można tutaj zobaczyć imponujący Fort Anioła, który jest połączony z murami miejskimi za pomocą mostu zwodzonego. Fortyfikacje te odegrały istotną rolę w trakcie Wielkiego Oblężenia Malty, które miało miejsce w 1565 roku. Oddziały osmańskie poniosły wtedy sromotną porażkę, która zahamowała ich dalszą ekspansję i podbój kolejnych europejskich państw.

Dzień 3

Przejazd do Mdiny – pierwszej stolicy Malty. Odbędziemy tutaj spacer po malowniczym, pełnym zabytków historycznym centrum, w którym panuje zakaz ruchu samochodowego (poza nielicznymi wyjątkami). Z uwagi na swoją tajemniczość oraz zakaz ruchu samochodów często można spotkać określenie „Miasto Ciszy” w odniesieniu do Mdiny. W dalszej części dnia udamy się także do Rabatu – zobaczymy tutaj kościół św. Pawła oraz znajdującą się pod nim grotę. Miała ona dać św. Pawłowi schronienie przez 3 miesiące kiedy jego statek rozbił się u wybrzeży Malty w drodze na proces do Rzymu. W mieście zobaczymy również jedną z katakumb. Tego dnia zobaczymy również Klify Dingli – najwyżej położony (253 m. n.p.m.) obszar archipelagu maltańskiego, który tworzy malowniczy krajobraz. Dalej przejazd do Hagar Qim, gdzie będziemy mogli zobaczyć pozostałości megalitycznych świątyń pochodzących z IV i III w. p.n.e. Jeśli pozwolą warunki atmosferyczne – udamy się również na rejs wzdłuż wybrzeża, w trakcie którego zobaczymy m. in. Blue Grotto – okazałą grotę, którą można podziwiać tylko od strony morza. Ostatnim punktem w programie na ten dzień będzie wizyta w Marsaxlokk – tradycyjnej wiosce rybackiej, która słynie z licznych knajpek, gdzie podawane są świeże ryby oraz owoce morza. Jedną z wizytówek wioski są również malownicze łódki, które ustawione są wzdłuż wybrzeża. Po zakończeniu programu powrót do hotelu.

Dzień 4

Po śniadaniu przeprawa promowa na wyspę Gozo. W trakcie naszego całodniowego pobytu na wyspie zobaczymy wszystkie jej największe atrakcje: Ramla Bay (plaża o nietypowej – czerwonej barwie piasku), Victorię (stolicę wyspy), Dwejrę (pozostałości Azurowego okna), Xiendi (malownicze miasteczko na wybrzeżu Gozo), Xewkija (Kościół Świętego Jana Chrzciciela) oraz bazylikę Ta-Pinu (jedno z ważniejszych sanktuariów na Malcie, związanego z objawieniami Matki Bożej). Po wyczerpaniu programu na Gozo powrót promem i przejazd do Mellieha, gdzie będziemy mogli zwiedzić największe sanktuarium na Malcie. Najważniejszym miejscem kultu jest tutaj Grota Madonny, w której zgodnie z tradycją miał przebywać św. Paweł, oraz w której możemy znaleźć cudowny fresk – jego autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi. Po wizycie w Sanktuarium powrót do hotelu.

Dzień 5

W okolicy 03:30 wyjazd z hotelu i transfer na lotnisko. Wylot do Berlina planowany jest na godzinę 06:00. Po ladowaniu (około 09:00) i odebraniu bagaży przejazd do centrum Berlina. W trakcie naszego krótkiego pobytu w stolicy Niemiec zobaczymy jego najważniejsze zabytki: Plac Aleksandra, Nikolaiviertel, Katedrę Berlińską, Wyspa Muzealną, aleję Unter den Linden, starą zbrojownię, operę, uniwersytet Humboldta oraz Bramę Brandenburską. Na zakończenie zwiedzania czas wolny, po którym nastąpi wyjazd powrotny na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]