AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Albanii i Macedonii (8 dni - samolot)


Dzień 1

03:30 zbiórka uczestników w Ceradzu Kościelnym (koło Poznania), następnie przejazd na lotnisko do Warszawy, skąd o godzinie 10:30 nastąpi wylot do Tirany. Po lądowaniu i odebraniu bagaży przejazd do Kruji. Krótkie zwiedzanie twierdzy i lunch. Tu najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki (wśród nich dywany, ceramikę, biżuterię – filigran, tradycyjne albańskie nakrycia głowy, a także magnesy, pocztówki i inne drobiazgi). Uliczka prowadzi również̇ do twierdzy Skanderbega – najważniejszej postaci w historii Albanii. Obiadokolacja. Nocleg w okolicach Durres.

Dzień 2

Przejazd do Gjirokastry. Najpierw zachwycimy się zabytkową architekturą, a następnie będziemy zwiedzać monumentalną twierdzę, gdzie poznamy historię miasta i miejscowe legendy. Natomiast o tym jak wyglądało życie w Gjirokastrze oraz o miejscowych zwyczajach posłuchamy w urządzonym w starym, otomańskim stylu domu Skendulów. Czas wolny na zakup pamiątek i lunch. Powrót do hotelu na nocleg. Kolacja w hotelu.

Dzień 3

Wyjazd do Beratu, gdzie zwiedzanie rozpoczniemy od twierdzy i Muzeum Ikon im. Onufriego. Zabytkowa zabudowa i niezwykły zbiór ikon są bogactwem tego znajdującego się na liście UNESCO miasta. Po czasie wolnym na zakup pamiątek przejedziemy na lunch złożony z tradycyjnych dań regionalnych. Następnie przejedziemy na dolną część miasta, gdzie zobaczymy zabytkowy meczet, a także świątynie bektaszycką. Po czasie wolnym przejedziemy do winiarni Çobo na degustację doskonałego wina. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 4

Kierujemy się̨ do centrum stolicy Albanii – Tirany. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu na górę̨ Dajti! Atrakcja pozwoli zobaczyć Tiranę̨ z zupełnie innej perspektywy. Odwiedzimy również̇ słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy w 2016 roku otwarty dla turystów, czyli Bunk’art! Bunk’art to muzeum komunizmu, które odnosi się również do czasów, kiedy religia była czymś zakazanym. Po czasie wolnym w centrum Tirany przyjdzie czas na spacer. Zaczniemy go placu Skanderbega, gdzie znajduje się̨ charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują̨ się̨ m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się̨ również̇ pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu św. Matki Teresy. Przejazd do Ochrydy na nocleg. Obiadokolacja.

Dzień 5

Odwiedziny w „bałkańskim Jeruzalem”, miejscu, w którym narodziła się cyrylica oraz powstał pierwszy słowiański uniwersytet. Odwiedzimy najpierw Ochrydę̨, zwiedzając zabytkową część miasta wpisaną na Listę̨ Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe mury miejskie i bramy, starożytny teatr, twierdzę cara Samuela (fantastyczny punkt widokowy!), skarb dziedzictwa słowiańskiego – cerkiew św. Pantelejmona oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Następnie rejs po Jeziorze Ochrydzkim. W trakcie rejsu przystanek na zwiedzanie Muzeum na Wodzie w Zatoce Kości. Statek przepływa na drugą stronię jeziora, gdzie znajduje się kompleks monastyrowy św. Nauma. Tam czeka atrakcja – przepłynięcie łódeczkami do źródeł Czarnego Drinu. Następnie czas wolny na lunch i zakupy. Przejazd do Ochryda na nocleg.

Dzień 6

Przejazd do Bitoli. Zwiedzanie zaczniemy od stanowiska archeologicznego, gdzie zobaczymy pozostałości starożytnego miasta Herakleia. Następnie w mieście konsulów zwiedzimy centrum, przespacerujemy się główną ulicą Sirok Sokak i odwiedzimy bazar. Czas wolny na kawę lub lunch. Kolejnym punktem wycieczki będzie Prilep, gdzie zobaczymy starówkę i będziemy mogli poczuć klimat tego urokliwego miasta. Następnie przejedziemy do Skopje. Obiadokolacja. Nocleg w Skopje.

Dzień 7

Dzień rozpoczniemy od przejazdu na Kanion Matka, gdzie czeka nas rejs po jeziorze. Następnie odwiedzimy Tetovo i zwiedzimy Kolorowy Meczet, który jest najpiękniejszym i najbardziej niezwykłym tego typu obiektem na Bałkanach. Następnie przejedziemy do Skopje, gdzie zwiedzimy centrum. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko w Skopje, skąd w okolicy godziny 13:00 nastąpi wylot do Berlina. Po lądowaniu (około 15:20) i odebraniu bagaży przejazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego, gdzie nastąpi zakończenie pielgrzymki.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]