AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Fiordy Norwegii (8 dni)


Dzień 1

Zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd do portu w Świnoujściu. Po przyjeździe do Świnoujścia wejście na prom, nocna przeprawa morska do Szwedzkiego portu Ystad (zakwaterowanie w kabinach czteroosobowych).

Dzień 2

Przypłynięcie do Ystad i następnie przejazd do Oslo. W Oslo odbędziemy spacer po słynnej Karl Johanes Gate rozpoczynającej się przy dworcu Oslo S, a kończącej tuż przy Pałacu Królewskim. Podczas spaceru tą ulicą zobaczymy między innymi jeszcze gmachy Uniwersytetu, Parlamentu jak również Katedry. W Oslo planowany jest także pobyt w Parku Vigelanda – park ten stanowi dzieło życia tego znakomitego norweskiego rzeźbiarza. Po zakończeniu zwiedzania przejazd na nocleg w okolice Oslo.

Dzień 3

Dzień przeznaczony na przejazd w okolice Voos. Nasza droga będzie prowadzić przy pięknym Fiordzie Tyri i wzdłuż malowniczej doliny Halling. Następnie pojedziemy przez widowiskową wyżynę Hardanger do Fossli. Krótki postój w punkcie widokowym na najwyższy w Norwegii wodospad Vøringsfoss – 180 m. Zjazd wzdłuż kanionu Måbødal do sielankowego fiordu Hardanger. Krótka przeprawa promowa. Następnie przejazd na nocleg w okolice Bergen.

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do Bergen (przeciętny mieszkaniec Bergen zużywa około siedmiu parasoli rocznie, nawet przy ładnej pogodzie należy o tym pamiętać). W stolicy norweskich fiordów zobaczymy m.in.: sławny targ rybny i kwiatowy, stary port Bryggen z magazynami, popularną dzielnicę hanzeatycką oraz kościół NMP. Po pobycie w Bergen udamy się na północ, bedziemy się wspinać na płaskowyż. Po wspinaczce zobaczymy rozlane jeziora i szerokie widoki. Stromy zjazd do Vik z przepięknym Stavkirke (drewnianym kościółkiem) na jego przedmieściach. Za miastem droga poprowadzi nas nad fiordem aż do przeprawy w Vangsnes - Hella. Po przeprawie pojedziemy dalej wzdłuż fiordu. Od miejscowości Sogndal część drogi prowadzi tunelem pod lodowcem Jostedalsbreen. Dalej kierować będziemy się do Styrn. W czasie naszego przejazdu zatrzymamy się aby podziwiać jedną z odnóg lodowca Jostedalsbreen - Boyabreen. Nocleg w okolicach Styrn.

Dzień 5

Naszym celem następnego dnia przejazdu przez zapierające dech w piersiach krajobrazy, będzie okolica Åndalsnes. Jednak zanim tam dojedziemy trzeba pokonać odcinek drogi do Geiranger. Droga, którą pojedziemy jest fantastyczna pod względem widokowym. Będzie można napatrzyć się na góry pokryte śniegiem i lodowcami, podziwiać między innymi jeziora Strynvatnet i Djupvatnet . Przed dojazdem do Geiranger przewidziana jest przerwa w Djupvasshytta skąd można wjechać drogą Nibbevegen na Dalsnibba - niesamowity widok na leżący w dole Geirangefjord i otaczające go góry. Z Dalsnibba zjedziemy do wczasowej mieścinki Geiranger pokonując niezliczone serpentyny. Oczywiście piękne widoki! (Można także z okolic Styrn udać się w przeciwną stronę. Przy fiordzie poprzez tereny leśne dojechać do najgłębszego jeziora Europy – Hornindalsvatn, dalej do Hellesylt. Przejazd do tego miasta okrasza towarzysząca rzeka, która przy tak wielkiej stromiźnie spada tu niekończącymi się kaskadami. Z Hellesylt do Geiranger można dostać się promem i dzięki temu mieć możliwość podziwiania najsłynniejszego fiordu Norwegii. Widoki: wysokie góry liczne wodospady i te najpiękniejsze - Siedem Sióstr i Narzeczony – wspaniałe!). Geiranger to miejscowość przy fiordzie otoczonym 1000 metrowymi górami, aby się z tamtąd wydostać należy pokonać imponujący podjazd – Drogę Orłów. Snuje się ona trawersem po zboczu i końca nie widać. Z góry roztacza się genialny widok na dolinę i fiord. Do Geiranger docierają nawet wielkie, wycieczkowe statki. Dalej poprzez płaskowyż i przeprawę promową w Norddalsfjorden jadąc w kierunku północno-wschodnim, wspinając się najpierw szeroką, później ścieśniającą się doliną Meierdalen dotrzemy do jednej z największych atrakcji turystycznych Norwegii, Trollstigveien – Drogi Trolli. Oczywiście po krótkim postoju zjedziemy tą słynna drogą. Została ona oddana do użytku w 1936 roku, największe nachylenie to 1:12. Aby nią zjechać trzeba pokonać 11 serpentyn i przejechać przez wodospad Stigfossen, który ma 320 m wysokości i 40 m szerokości. Na nocleg tego dnia dojedziemy w okolice Dombås.

Dzień 6

Dzień ten poświęcimy na przejazd przez Dombås do Lillehammer – miejsca Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku. Tym razem nasza droga już nie będzie tak ekscytująca jak w dniach poprzednich, bardziej będzie nam przypominała nasze Beskidy. Po pobycie w Lillehammer (pobyt na Obiektach Olimpijskich oraz czas do własnej dyspozycji) udamy się na nocleg w okolice Oslo.

Dzień 7

Dzień w całości przeznaczony na przejazd powrotny do Ystad, gdzie wsiądziemy na prom aby przeprawić się nocą do Świnoujścia (na promie zakwaterowanie w kabinach czteroosobowych).

Dzień 8

Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny popołudniowe.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]