AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Izraela, Egiptu i Jordanii (samolot - 12 dni)


Dzień 1

12.30 -zbiórka uczestników i wyjazd na lotnisku w Warszawie. Po odprawie bagażowo-paszportowej o godzinie 15.00 wylot do Egiptu. Przelot na lotnisko do Kairu, skąd autokarem udamy się do hotelu.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd autokarem do Gizy. Giza to płaskowyż na zachód od Kairu, granica pomiędzy pustynią a roślinnością delty Nilu. Kiedyś była to nekropolia, do której prowadziła droga z Heliopolis, a także kanał wykopany w czasach IV dynastii. Dziś Giza traktowana jest jako dzielnica Kairu. Praktycznie nie ma jakiejś widocznej między nimi granicy. Zobaczymy tam jeden z siedmiu cudów świata, a mianowicie piramidy, które stoją już tam od 4,5 tysiąca lat. Oprócz piramid w Gizie zobaczymy także Sfinksa. Twarzy, mierzącego 57 m długości i 20 m wysokości kolosa, nadano rysy Chefrena. W Nowym Państwie widziano w nim przede wszystkim uosobienie Re-Horachty (Hor-em-Achet, czyli "Horus na horyzoncie", po grecku Harmachis), do którego ciągnęły rzesze pielgrzymów. Pozostałą część dnia spędzimy w Kairze. Kair jest stolicą Egiptu i jednym z najgęściej zaludnionych miast świata. Przedmieścia tego afrykańskiego miasta rozciągają się daleko na zachodnim brzegu Nilu, jednak to, co najciekawsze, znajduje się po wschodniej stronie rzeki. Centrum jest nowoczesne z enklawą XIX-wiecznej, eleganckiej architektury. Najstarszą częścią jest Stary Kair, pełen zabytków rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Ale najwspanialej prezentuje się Kair muzułmański, z minaretami i kopułami meczetów, bazarami i pasażami, przywodzący na myśl baśń z tysiąca i jednej nocy. My podczas naszego pobytu w tej północno - afrykańskiej metropolii wejdziemy między innymi na Cytadelę. Znajduje się tam dominujący nad miastem Meczet Alabastrowy Mohameda Ali. Zobaczymy także Kościoły: Al. Mu’allaga, Św. Barbary; Synagogę, bazar Khan El Khalili. Noc spędzimy w Kairze w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 3

Dzień przeznaczony na przejazd nad Morze Czerwone – okolice Taby. Około 22.00 wyprawa na Górę Mojżesza. Górę, na której Mojżesz otrzymał od Boga tablice z X-ma przykazaniami. Wchodzić na nią będziemy nocą, by rano podziwiać zapierający w piersiach widok wschodzącego słońca. Wędrówka na szczyt zajmuje około 3 godzin. Góra Mojżesza ma wysokość 2285 m, jest więc górą bardzo wysoką i wejście na nią wymaga wysiłku fizycznego, na który pielgrzymi muszą być przygotowani. Przez cały rok, a zwłaszcza w okresie zimowym tj. od listopada do marca na szczycie góry jest bardzo zimno, należy więc zabrać ze sobą ciepłe ubrania. Z uwagi na nocne wspinanie dobrze jest zaopatrzyć się w latarkę. Po zejściu z góry zobaczymy wybudowany w VI wieku klasztor św. Katarzyny - najstarszy nieprzerwanie czynny chrześcijański klasztor na świecie. Sam Mahomet nadał mu statut nietykalnego. Część otwarta dla zwiedzających jest niewielka. Można np. zobaczyć krzak z tego samego gatunku, który był Krzakiem Gorejącym. Ciekawym zabytkiem jest kolekcja najstarszych ikon świata. Te, które pochodzą z VI lub VII wieku są najstarsze na świecie - jedyne, które przetrwały ruch obrazoburstwa. Po pobycie w Klasztorze powrót do hotelu.

Dzień 4

Dzień przeznaczony na wypoczynek.

Dzień 5

Przejazd do Jordanii. W Państwie tymi odwiedzimy Wadi Rum – najbardziej imponującej pustynnej doliny na świecie. Słynie z zachwycających formacji skalnych i zmieniającej się w zależności od pory dnia barwy wszechobecnego tam piasku. Po dojeździe do Wadi Rum przesiadka na samochody 4×4 i około 2-godzinny przejazd po pustyni. Na nocleg udamy się w okolice Petry.

Dzień 6

Z hotelu rano udamy się do ukrytego w górach Dżebel Harun, w południowej Jordanii - Skalnego Miasta. W okresie królestwa Palmyry, gdy zmieniły się trakty handlowe, Petra została zapomniana. Przez stulecia znana była tylko miejscowym plemionom, które strzegły dostępu do tego miejsca. Ponowne odkrycie Petry nastąpiło w 1812r. przez Johanna Ludwiga Burkhardta. Petra leży za głębokim wąwozem o szerokości kilku metrów, którego skalne ściany osiągają wysokość 70 m. po pobycie w Skalnym Mieście udamy się do Ammanu, gdzie spędzimy kolejną noc.

Dzień 7

Przejazd do Madaby – miejscowości znanej z mozaiki przedstawiającej mapę świata. Została ona odnaleziona w kościele św. Jerzego i datowana jest na VI w n.e. Jest to najstarsza mapa na świecie, na której możemy odnaleźć tereny Ziemi Świętej – mapa uwzględnia również plan miasta Jerozolimy. W dalszej części dnia przejazd na Górę Nebo – stąd Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której nie było mu jednak dane wkroczyć razem z plemionami izraelskimi. Dzisiaj na szczycie znajduje się Sanktuarium Mojżesza wraz z parkiem archeologicznym. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Dolinę rzeki Jordan oraz na Morze Martwe. Kierując się w stronę granicy izraelskiej zatrzymamy się jeszcze w miejscu chrztu Pana Jezusa. Zgodnie z tradycją (co poświadczają wykopaliska archeologiczne pochodzące z IV w.) w tym miejscu Jan Chrzciciel miał chrzcić przybywając do niego wiernych – wśród nich również był Pan Jezus. Po wyczerpaniu programu przekroczenie granicy izraelskiej i przejazd na nocleg do Betlejem, gdzie spędzimy wszystkie pozostałe noce.

Dzień 8

Dzień rozpoczniemy od pobytu na krańcach Betlejem, gdzie znajduje się Pole Pasterzy. Następnie udamy się do Hebronu. Hebron to jedno z najstarszych miast Judy położone na południowy zachód od Jerozolimy. Miasto to założono już w XVII w. przed Chr. Nazywane jest często Al-Chalil (arab. przyjaciel). Nazwa ta nawiązuje do Abrahama, przyjaciela Boga, który kupił w Hebronie od Chetytów pieczarę Makpela na grobowiec rodzinny. W Hebronie Dawid został namaszczony na króla Judy i panował przez siedem i pół roku.. W mieście tym odwiedzimy Groby Patriarchów oraz będziemy pod dębami Mamre, gdzie Pan ukazał się Abrahamowi. Pobyt w Hebronie może zostać zamieniony na wizytę w Ain Karem w razie braku możliwości zagwarantowania bezpiecznego przejazdu. Z Hebronu powrócimy do Betlejem, gdzie zobaczymy Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Świątynia ta wybudowana ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Kościół ten jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. W Betlejem odwiedzimy także Grotę Mleczną, w której jak głosi tradycja znalazła schronienie Święta Rodzina w drodze do Egiptu.

Dzień 9

W tym dniu odwiedzimy w Jerozolimie Wzgórze Świątynne (Haram ash-Sharif) - Kopułę Skały, Meczet Al. Aksa(z zewnątrz), przejdziemy od Bramy św. Szczepana do Kościoła św. Anny. Kościół ten uważany jest za najpiękniejszy przykład architektury krzyżowców w Jerozolimie. Jednak jego popularność wśród pielgrzymów wynika bardziej z tradycyjnych wierzeń, że krypta znajduje się na miejscu domu Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Marii Panny. Obok kościoła rozciągają się imponujące ruiny, które otaczają biblijną sadzawkę Betesda. Następnie udamy się na Syjon. W czasie naszego przejścia przez Stare Miasto zatrzymamy się przy Ścianie Płaczu – jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w całej Jerozolimie, miejsca, w którym Żydzi opłakują zniszczenie i brak świątyni. Syjon to część wzgórza na południe od Starego Miasta. Na tym niewielkim obszarze znajduje się kilka najważniejszych miejsc w Jerozolimie, w tym prawdopodobne miejsce Ostatniej Wieczerzy i mniej prawdopodobne miejsce spoczynku Dawida. Tam też nawiedzimy klasztor i kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, który jest jednym z najbardziej znanych miejsc na Górze Syjon. Odwiedzimy również Kościół św. Piotra In Gallicantu, który stoi według tradycji tam, gdzie apostoł Piotr zaparł się Jezusa. Uważa się , że wcześniej w tym miejscu znajdował się dom najwyższego kapłana Kajfasza, do którego zaprowadzono pojmanego Jezusa. Po realizacji programu powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 10

Dalsze zwiedzanie Jerozolimy, w czasie którego poznamy między innymi Górę Oliwną. Na położonej na wschód od Starego Miasta Górze Oliwnej znajduje się przede wszystkim najstarszy i największy na świecie cmentarz żydowski oraz wiele kościołów upamiętniających wydarzenia związane z pojmaniem Jezusa i Jego wniebowstąpieniem. Na Górze Oliwnej odwiedzimy miejsce Wniebowstąpienia, Kościół Ojcze Nasz, a także Kościół „Jezus Zapłakał”, Ogród Oliwny, Kościół Wszystkich Narodów ze skałą, na której Chrystus się modlił przed pojmaniem oraz Grotę Zdrady i Grób MB. Tego dnia będziemy także uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej na Via Dolorose i w Bazylice Grobu Pańskiego. Via Dolorosa to Droga Męki - nazwa uliczek w Jerozolimie, którymi przed prawie dwoma tysiącami lat szedł Chrystus, dźwigając swój krzyż na Golgotę. Tego dnia przewidziany jest także czas do własnego wykorzystania na Starym Mieście w Jerozolimie. Powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 11

Rano tego dnia przewidziany jest przejazd nad Morze Martwe aby sprawdzić, czy woda w nim rzeczywiście jest mocno słona. Akwen ten nie jest w rzeczywistości żadnym morzem, tylko śródlądowym jeziorem usytuowanym w najniższym punkcie Ziemi. Położone jest na 400 metrach poniżej poziomu morza, a w najgłębszym miejscu jego dno obniża się o kolejne 400 metrów. Morze Martwe jest także najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym, wielokrotnie bardziej niż Morze Śródziemne, Pacyfik czy Atlantyk. Tego dnia będziemy także w Jerychu, gdzie zobaczymy Sykomorę – drzewo, na które wspiął się Zacheusz i Górę Kuszenia. Będziemy mieli także możliwość sprawdzenia, czy w źródle Elizeusza rzeczywiście płynie słodka woda. Z Jerycha udamy się do Betanii, gdzie znajduje się dom Łazarza i jego sióstr Marii oraz Marty. Dom w Betanii to miejsce wskrzeszenia Łazarza oraz namaszczenia Jezusa. Po realizacji programu powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 12

6.00 - wyjazd na lotnisko do Tel Avivu, skąd o godzinie 10.55 nastąpi wylot do Warszawy. O 14.00 planowany jest przylot do Warszawy i zakończenie pielgrzymki.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]