AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Rumunii (9 dni - autokar)


Dzień 1
5.00 - zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd do Bratysławy - miasta pozostającego w cieniu bardziej znanej Pragi. Choć stolica Słowacji jest mniej popularna od stolicy Czech, to zdecydowanie warto ją odwiedzić. Jest to miasto, w którym historię można bowiem spotkać na każdym kroku. Najbardziej atrakcyjną częścią Bratysławy o największej koncentracji historycznych zabytków i instytucji kulturalnych jest Stare Miasto. I my właśnie po tej części Stolicy Słowacji odbędziemy spacer. W czasie naszego pobytu zobaczymy między innymi jeden z symboli tego naddunajskiego miasta - Bramę i Wieżę św. Michała, jak również Katedrę św. Marcina – największy i najstarszy z bratysławskich kościołów. Katedra św. Marcina w latach 1563 – 1791 była kościołem koronacyjnym królów węgierskich. Będziemy także mieli czas wolny na Rynku Głównym gdzie dominuje Stary Ratusz, na odpoczynek przy renesansowej fontannie lub pod parasolem w jednej z licznych kawiarenek. Na nocleg udamy się w okolice Budapesztu.
Dzień 2
Po śniadaniu udamy się do Budapesztu. Pobyt w Stolicy Węgier rozpoczniemy od Górę Gelerta. Dalej przejedziemy na Wzgórze Zamkowe (zobaczymy m.in.: Basztę Rybacką, neogotycki Kościół Macieja, Bramę Wiedeńską oraz Zamek Królewski – zewnątrz). W Budapeszcie zobaczymy także neorenesansową Bazylikę Św. Stefana, Parlament i Pomnik 1000-lecia Węgier. Na obiadokolację i nocleg udamy się w okolice miejscowości Arad.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Alba Julia - jednego z większych i starszych miast Transylwanii. Historia tego miasta sięga czasów rzymskich. To właśnie wtedy cesarz Trajan założył osadę Apulum, która następnie stała się stolicą prowincji. W XI wieku usytuowano tu biskupstwo misyjne. Alba Julia była też stolicą Księstwa Siedmiogrodu. W mieście tym zmarła Izabela Jagiellonka- córka króla Polski Zygmunta Starego. Odbędziemy spacer po tym pięknym mieście, gdzie między innymi obok dwóch katedr zobaczymy twierdzę Alba Carolina - nazwaną tak na cześć cesarza Karola VI. Po obejrzeniu cytadeli udamy się w stronę uroczego miasta Sybin. Nieduże 170 tysięczne miasto jest stosunkowo młode, bo jego powstanie datuje się na XII wiek - miasto było wtedy nazywane Cibinium. Jego założycielami byli sascy koloniści, a podstawą rozwoju miasta był handel. Miasto posiada dwa przepiękne, odrestaurowane rynki - Piata Mare oraz Piata Mica, przepiękne średniowieczne kamienice, pierwszy w Rumunii żelazny most zwany Mostem Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić) oraz świątynie prawosławne, ewangelickie i katolickie. Nocleg w okolicach Sybinia.
Dzień 4
Po śniadaniu udamy się na słynną Szosę Transfogaraską. Droga ta przecina z północy na południe Góry Fogaraskie stanowiące najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Szosa, wędrując pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami, Moldovenau i Negoiu, łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitesti na Wołoszczyźnie. Główną jej atrakcją jest malownicza strona północna, którą udamy się nad znajdujące się na wysokości 2034 m n.p.m. jezioro polodowcowe Balea. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,65 ha, a głębokość ok. 11 m. Droga Transfogaraska została zbudowana w latach 1970-74 na polecenie Nicolae Ceausescu, jako jedno z licznych zabezpieczeń militarnych wodza i symbol możliwości technicznych Rumunii. Uwaga: przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych ze względów bezpieczeństwa droga może być zamknięta. Na nocleg udamy się do Bukaresztu.
Dzień 5
Większą część tego dnia przeznaczymy na poznawanie Bukaresztu, stolicy Rumunii. Z racji podobieństwa zabudowy oraz szerokich bulwarów miasto to było nazywane „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem”. My podczas naszego pobytu zobaczymy między innymi: Pałac Parlamentu (przykład megalomanii Nicolae Ceausescu - według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy budynek na świecie i największy budynek administracyjny świata), Plac Uniwersytecki, Stare Miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika, cerkiew grecką oraz dzielnicę bankową. Po pobycie w Bukareszcie przejazd na nocleg w okolicy Bresova.
Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do Bresova, gdzie zobaczymy ruiny Białej Twierdzy, cerkiew Mikołaja, Czarny Kościół oraz odbędziemy spacer promenadą. Nocleg w okolicy Bresova. Tego dnia odwiedzimy także Zamek Bran wzniesiony w XVI w. przez królów węgierskich, uważany za siedzibę Drakuli.
Dzień 7
Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Sighisoary - miasta, w którym urodził się Wlad Palownik, znany jako Drakula. Zobaczymy tam między innymi: dom rodzinny Drakuli, średniowieczną starówkę z Wieżę Zegarową. Następnie udamy się do Kluz-Napotka, stolicy Siedmiogrodu - centrum intelektualnego i akademickiego współczesnej Rumunii. W programie: spacer po malowniczej średniowiecznej starówce z gotyckim kościołem św. Michała. Nocleg w okolicach Oradea.
Dzień 8
Rano nastąpi przejazd do Eger. Nad miastem tym góruje zbudowana w XIII w. twierdza. To tutaj miała miejsce słynna obrona w 1552 roku. Istvan Dobo, jej dowódca, jest dzisiaj bohaterem narodowym. Z twierdzy można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Głównie niska, w większości barokowa zabudowa, wąskie uliczki, liczne kawiarenki i sklepiki. Zobaczymy także Bazylikę – drugi pod względem wielkości kościół na Węgrzech. Wybudowana w połowie XIX wieku według projektu słynnego architekta Jozsefa Hilda. Tuż obok znajduje się okazały barokowy budynek - Liceum z końca XVIII wieku. Do dziś funkcjonuje w nim Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Podczas spaceru zobaczymy jeszcze: kościół Minorytów, największy na Węgrzech kościół serbski, Pałac Arcybiskupi oraz plac Dobo. W okolicach Eger odwiedzimy także Dolinę Pięknej Pani otoczoną ponad 200 winnicami. Do najsłynniejszych win pochodzących z tego miejsca należy Egri Bikaver (Bycza Krew). Nazwa tego wina powiązana jest ze wspomniana wcześniej bitwą pomiędzy mieszkańcami miasta, a Turcją. Armia turecka liczyła wówczas o kilka tysięcy więcej żołnierzy, niż wojska węgierskie. Mimo to, miasto udało się obronić. Turcy twierdzili, że zwycięstwo mieszkańcy Eger zawdzięczają temu, że podczas walk pili byczą krwią (która w rzeczywistości była miejscowym winem). Oczywiście do znanych win z tego regionu zaliczają się również inne trunki, takie jak: Kékfrankos i Kékoporto (wina czerwone) oraz, Leányka i Olasz Rizling (wina białe). Degustacja odbywa się w piwniczkach, wydrążonych w skałach. Wystrój wnętrz uzależniony jest od standardu piwniczki (piwniczki oceniane są w liczbie przyznawanych im gronek). Dla chętnych istnieje możliwość zorganizowania pobytu na kąpielisku termalnym Zsóry. Nocleg w okolicy Eger.
Dzień 9
Po śniadaniu ok. 7.00 – wyjazd powrotny do kraju, gdzie nastąpi zakończenie wyprawy w godzinach późno wieczornych. Zanim jednak dojedziemy do domu odwiedzimy jeszcze Wyszegrad, gdzie znajdowała się dawna rezydencja królów. Będziemy tam w Cytadeli, skąd rozciąga się wspaniały widok na Zakole Dunaju. Odbędziemy także przyjemny spacer od centrum do siedziby Grupy Wyszehradzkiej (ewentualna możliwość odwiedzenia Dolnego Pałacu). Tego dnia zobaczymy także Esztergom, położony w meandrze Dunaju. Miasto to powstało już w okresie rzymskim, około I wieku naszej ery. W 1000 r. Stefan przyjął w skonstruowanej specjalnie na ten cel pierwszej na Węgrzech katedrze chrzest swych poddanych i od tego czasu Esztergom stał się najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Na miejscu zburzonej później świątyni zbudowano bazylikę, która do dziś góruje nad całym miastem i jest bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Rumunia


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]