Pielgrzymka do Włoch (10 dni - autokar)
Termin wyjazdu: 16 - 25.09.2023
Cena: 1340 PLN + 460 Euro
Cena obejmuje:
- przejazdy klimatyzowanym autokarem,
- zakwaterowanie w hotelu *** - pokoje 2,3 osobowe,
- śniadania od 2-go do 10-go dnia,
- obiadokolacje od 2-go do 9-go dnia,
- opiekę pilota i kapłana,
- ubezpieczenie KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie obejmuje:
- obowiązkowych opłat związanych z realizacją programu, lokalnych przewodników oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 60€/os.) – płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
- dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 1500 PLN/os. za cały wyjazd,
- napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.
UWAGA!
- Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 200 PLN; pozostałą kwotę należy wpłacić najpóźniej do 31 dni przed wyjazdem.
- dowód osobisty musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki,
- msze będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
- uczestnicy mogą dodatkowo ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z wyjazdu – chęć dodatkowego ubezpieczenia trzeba załączyć do zgłoszenia uczestnika,
- program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
- ilość uczestników jest ograniczona,
- ceny wstępów mogą ulec zmianie.
Dzień 1
Zbiórka uczestników wyjazdu o godzinie 5.00 w Miejskiej Górce i następnie przejazd w okolice Udine na pierwszy nocleg na trasie naszego wyjazdu.
Dzień 2
Poznawanie Włoch rozpoczniemy od jedynego tak dużego miasta położonego na wodzie, Wenecji. W Wenecji przejedziemy stateczkiem na Wybrzeże Słowiańskie skąd udamy się na Most Rialto i dalej na Pl. Św. Marka, gdzie będziemy podziwiać między innymi Bazylikę Św. Marka oraz Pałac Dożów Weneckich. Z Placu Św. Marka udamy się na spacer uliczkami Wenecji, w czasie którego zobaczymy jeden z bardziej znanych mostów świata – Most Rialto. Po powrocie na parking wyjazd na w okolice Asyżu.
Dzień 3
Po śniadaniu wyjazd do miasta ukochanego przez Św. Franciszka - Asyżu. Święty ten żył około 800 lat temu. Zainspirowani jego życiem i przesłaniem przybywają do Asyżu wierzący i ateiści, przedstawiciele różnych religii i kultur, wyrafinowani intelektualiści i weekendowi pielgrzymi. Za patrona mieli go hipisi, prekursora widzą w nim ekolodzy, do wizji pokojowego współistnienia zaanektowali go komuniści, których doroczne marsze kończyły się w latach 70 odczytaniem listu Breżniewa u stóp klasztoru w Asyżu. My dołączymy do milionów pielgrzymów, którzy nawiedzili to miejsce. Odwiedzimy Bazyliki tego Świętego z jego grobem oraz odbędziemy spacer po uliczkach ukształtowanych w Średniowieczu. Po pobycie w Asyżu zaplanowany jest przejazd do Cascia – miasta związanego ze Św. Ritą. Święta ta jest jedną z najbardziej popularnych świętych na świecie. Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, niedaleko Cascia we Włoszech. Kult świętej Rity rozpoczął się wraz z jej śmiercią. Cuda nie przestały się mnożyć: uzdrowienia i nawrócenia. O jednym z pierwszych doniósł wiejski stolarz. Nie mógł już wykonywać zawodu z powodu paraliżu i deformacji ręki. Przyzywał więc wstawiennictwa Św. Rity, wystawionej na śmiertelnym łożu. Obiecał, że jeśli odzyska władzę w ręce, wykona dla niej trumnę. Ledwie skończył modlitwę, stwierdził, że ręka odzyskała swobodę ruchów. Rzeczywiście wykonał trumnę, w której złożono ciało. Po 3 dniach od śmierci Św. Rity liczba cudów stale wzrastała. Czas mijał i trzeba było pochować zmarłą. Jednak jej ciało pozostawało nienaruszone i nadal wydzielało piękny zapach. Postanowiono, więc zachować je w kaplicy, pod ołtarzem. I tak nigdy nie złożono go w ziemi. Papież Urban VIII podpisał dekret o beatyfikacji w roku 1628. Papież Leon XIII kanonizował ją 24 maja 1900 roku, wyznaczając jej święto na dzień 22 maja. Po pobycie w Cascia udamy się na nocleg w okolice Rzymu.
Dzień 4
Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Rzymu. Wieczne Miasto poznawać będziemy w czasie spaceru z miejscowym przewodnikiem. Rozpoczniemy go od „Matki i Głowy Wszystkich Kościołów Miasta i Świata” – Bazyliki Laterańskiej. Następnie udamy się do największego kościoła w Rzymie poświęconego Matce Bożej – Bazyliki Santa Maria Maggiore. Zobaczymy jeden z symboli Wiecznego Miasta - Koloseum. Dalej udamy się przy Forum Romanum i Wzgórzu Kapitolińskim na Pl. Wenecki, gdzie na Ołtarzu Ojczyzny mieści się pomnik Wiktora Emanuela II – pierwszego Króla Włoch. Będziemy mieli także okazję wrzucić pieniążek do Fontanny de Trevi i zobaczyć słynne Schody Hiszpańskie. Noc spędzimy w hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 5
Po śniadaniu udamy się na Watykan W dniu tym zaplanowane jest spotkanie z Papieżem Franciszkiem na Audiencji Generalnej (jeśli będzie się odbywać). Po Audiencji przewidziany jest czas do własnej dyspozycji, a następnie zwiedzimy największy Kościół świata, Bazylikę Św. Piotra. Będąc na Watykanie podejdziemy do grobu Św. Jana Pawła II. Noc spędzimy w hotelu z dni poprzednich.
Dzień 6
Tego dnia udamy się do miejsca najbardziej związanego z Polską na ziemi włoskiej – Monte Cassino. Wzgórze to położone jest w Apeninie Środkowym, między Rzymem a Neapolem, ma wysokość około 519 m.n.p.m. Właśnie o to wzgórze rozegrała się w maju 1944 r. bitwa, która przeszła do historii jako jedna z najsłynniejszych batalii w dziejach oręża polskiego. Odwiedzimy tam Cmentarz Żołnierzy Polskich jak również Opactwo założone w 529 r.n.e. przez Św. Benedykta. Święty ten na tym wzgórzu napisał reguły zakonu, który to zakon od tej pory nieprzerwanie związany jest z tym miejscem. Po realizacji programu udamy się do do Pietrelciny. To właśnie tutaj przyszedł na świat św. Ojciec Pio – jeden z bardziej znanych świętych ostatnich wieków. W trakcie spaceru po miasteczku, które w większości pamięta jeszcze czasy Świętego, zobaczymy m. in. kościół, gdzie został ochrzczony, dom w którym mieszkał oraz kościół, w którym odprawiał swoje prymicje. Po pobycie Pietrelcinie przejedziemy w okolice San Giovanni Rotondo, gdzie spędzimy następną noc.
Dzień 7
W tym dniu udamy się do Monte Sant’Angelo – miasta znajdującego się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Miasta, w którym szczególnie żywy jest kult Świętego Michała Archanioła. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Według tradycji Grota, która jest centralnym miejscem Sanktuarium, cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki,
gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką. Z góry Gargano wrócimy do San Giovanni Rotondo, gdzie nawiedzimy Sanktuarium wielkiego Świętego naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z rzeczami związanymi ze Św. Pio z Pietrelciny. Nocleg w okolicach Pescary.
Dzień 8
Po śniadaniu wyjedziemy do następnego sanktuarium na ziemi włoskiej. Tym sanktuarium będzie Lanciano, gdzie od ponad dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Longina, z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. W 1974 roku całą noc spędził na modlitwie u stóp relikwiarza kardynał Karol Wojtyła. Pozostawił później w księdze pamiątkowej wpis następującej treści: "Spraw, abyśmy w Ciebie bardziej wierzyli, pokładali nadzieję i miłowali". Z Lanciano udamy się do Manopello, małego miasteczka w Abruzji. Właśnie tam przechowywane jest Volto Santo - Cudowne Oblicze Jezusa Chrystusa. Obraz pojawił się w miasteczku pięćset lat temu, jak głosi legenda - przyniesiony przez anioła. Wyniki prowadzonych w ostatnich latach badań każą jednak przypuszczać, że obraz ten, to sławna Chusta Św. Weroniki, przechowywana do końca XV wieku w rzymskiej Bazylice Św. Piotra. Podczas budowy nowej Bazyliki (zdaniem niektórych - wznoszonej jako potężny skarbiec dla tej "największej relikwii chrześcijaństwa") Chusta zniknęła z Watykanu, a na jej miejsce została podłożona kopia, do dziś ukazywana co roku wiernym w czasie nieszporów Niedzieli Palmowej. Z Manopello udamy się do Loreto. Loreto to jedno z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych we Włoszech. To właśnie w tym mieście, otoczony ścianami wspaniałej bazyliki, znajduje się tzw. Domek Matki Bożej, nawiedzany od wieków przez tłumy pielgrzymów. Tradycja mówi, że w 1291 r., kiedy to upadła ostatnia twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej - port Akkon, domek Najświętszej Maryi Panny zabrali z Nazaretu aniołowie, by nie sprofanowali go czciciele Allacha. Przenieśli go najpierw do Ilirii, a w 1294 r. do Loreto. Po odwiedzinach Bazyliki, w której przechowywany jest Domek Matki Bożej udamy się na nocleg w okolice Rimini.
Dzień 9
Po opuszczeniu hotelu udamy się do miasta Św. Antoniego - Padwy. Według legendy założycielem miasta był legendarny wódz trojański - Antenor, który salwując się ucieczką z Troi przybył na Półwysep Apeniński. W mieście tym odwiedzimy Sanktuarium tego Świętego w którym oprócz grobu Św. Antoniego przechowywane są jego relikwie. Po pobycie w tej przepięknej Bazylice nastąpi przejazd na nocleg w okolice Tarvisio.
Dzień 10
Po noclegu udamy się w drogę powrotną do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno - wieczorne. W dniu tym zaplanowany jest także krótki pobyt w Wiedniu.