AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Jordanii (8 dni - samolot)


Dzień 1

04:00 - zbiórka uczestników i następnie przejazd na lotnisko do Wiednia skąd o godzinie 11:00 nastąpi wylot do Ammanu. Po wylądowaniu w Ammanie (około 16:35) i odebraniu bagaży przejazd na nocleg do hotelu.

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się do miejscowości Dżarasz (Jerash) położonej w północnej części Państwa. Znajdują się tam wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich – wśród nich można zobaczyć pozostałości hipodromu, owalnego forum oraz kościołów, które zostały wybudowane w czasach bizantyjskich. Następnie udamy się do Ajloun - tutejsze sanktuarium Matki Bożej Górskiej z lat 30. XX w. upamiętnia miejscową tradycję, według której w pobliskiej jaskini odpoczywał Jezus z Maryją i apostołami. W tutejszym sanktuarium wierni zanoszą modlitwy za pośrednictwem Matki Bożej i oddają Jej cześć w drewnianej figurze przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem na rękach. W czerwcu 2010 r. na twarzy Maryi pojawiły się krwawe łzy. Powrót na nocleg do Ammanu.

Dzień 3

Przejazd do Madaby – miejscowości znanej z mozaiki przedstawiającej mapę świata. Została ona odnaleziona w kościele św. Jerzego i datowana jest na VI w n.e. Jest to najstarsza mapa na świecie, na której możemy odnaleźć tereny Ziemi Świętej – mapa uwzględnia również plan miasta Jerozolimy. W dalszej części dnia przejazd na Górę Nebo – stąd Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której nie było mu jednak dane wkroczyć razem z plemionami izraelskimi. Dzisiaj na szczycie znajduje się Sanktuarium Mojżesza wraz z parkiem archeologicznym. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Dolinę rzeki Jordan oraz na Morze Martwe. Kierując się w stronę granicy izraelskiej zatrzymamy się w miejscu chrztu Pana Jezusa. Zgodnie z tradycją (co poświadczają wykopaliska archeologiczne pochodzące z IV w.) w tym miejscu Jan Chrzciciel miał chrzcić przybywając do niego wiernych – wśród nich również był Pan Jezus. Powrót na nocleg do Ammanu.

Dzień 4

Przejazd do Mukawir – pozostałości twierdzy pobudowanej przez Heroda Wielkiego. Ruiny znajdują się w pobliżu Morza Martwego – zgodnie z tradycją to właśnie w tej twierdzy została ścięta głowa Jana Chrzciciela na rozkaz Heroda Antypasa. Dalej przejazd nad Morze Martwe – wypoczynek. Morze Martwe jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Jordanii – niestety znajduje się w nim słona woda – niezdatna do picia, jednakże stanowi ona jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych kraju. Średnie zasolenie wody na powierzchni jest blisko 10-cio krotnie większe aniżeli w Morzu Śródziemnym. Po wyczerpaniu programu przejazd na nocleg w okolice Petry.

Dzień 5

Po śniadaniu całodniowy wyjazd na poznawanie Petry - ukrytego w górach Dżebel Harun w południowej Jordanii - Skalnego Miasta. W okresie królestwa Palmyry, gdy zmieniły się trakty handlowe, Petra została zapomniana. Przez stulecia znana była tylko miejscowym plemionom, które strzegły dostępu do tego miejsca. Ponowne odkrycie Petry nastąpiło w 1812r. przez Johanna Ludwiga Burkhardta. Petra leży za głębokim wąwozem o szerokości kilku metrów, którego skalne ściany osiągają wysokość 70 m. Po wyczerpaniu programu powrót na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 6

Rano udamy się do Wadi Rum – najbardziej imponującej pustynnej doliny na świecie. Słynie z zachwycających formacji skalnych i zmieniającej się w zależności od pory dnia barwy wszechobecnego tam piasku. Po dojeździe do Wadi Rum przesiadka na samochody 4×4 i przejazd po pustyni. W dalszej części dnia przejazd do Aqaby – możliwość plażowania. Powrót na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 7

Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Al-Karak - miasta utożsamianego z biblijnym Kir-Chareszet, stolicą Moabu, otoczoną murem twierdzą, położoną na szczycie górskim. Kerak najbardziej jest znany z zamku Krzyżowców, w historii służył, jako twierdza Moabitów, a uważa się, że Chrześcijanie zamieszkiwali ten obszar na długo przed krzyżowcami. To otoczone murem miasto było wymieniane w Biblii i umieszczone na mozaikowej mapie w Madabie. W mieście znajduje się zamek krzyżowców, który został zbudowany w połowie XII wieku przez Payena le Bouteiller, lennika Królestwa Jerozolimskiego. Stanowił on fragment fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją. W dalszej części dnia przejazd do Um Ar-Rasas, gdzie zobaczymy ruiny starożytnego miasta, które Biblia nazywa Mefaat (Kastron Mefa’a). Archeologowie odkryli w tym miejscu między innymi pozostałości kilkunastu kościołów, a na ich posadzkach – przepiękne mozaiki. Ruiny pochodzą z okresów rzymskich, bizantyjskich i muzułmańskich , a najstarsze datuje się na około 3 w. n.e. Wiele zabytków prawdopodobnie nie zostało jeszcze odkopanych. Kompleks od 2004 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd na nocleg do Ammanu.

Dzień 8

Dzień przeznaczony na poznawanie stolicy Jordanii. Amman jest największym miastem Jordanii, z populacją ponad 4 mln mieszkańców i 5 co do wielkości w świecie arabskim. Jest bardzo ciekawą mieszanką kulturową i architektoniczną. Z jednej strony imponujące, starożytne zabytki – z drugiej nowoczesne miasto, które tętni życiem. W trakcie naszego zwiedzania będziemy mogli zobaczyć m. in. starożytny amfiteatr, Cytadelę czy też błękitny Meczet Króla Abd Allaha. Zaplanowany jest również czas wolny, a następnie przejazd na lotnisko skąd o godzinie 17:20 nastąpi wylot powrotny do Wiednia. Po lądowaniu (około 19:15) i odebraniu bagaży przejazd nie miejsce zbiórki z dnia pierwszego, gdzie nastąpi zakończenie pielgrzymki.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]