AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do południowych Włoch i na Sycylię (11 dni - samolot)


Dzień 1

00:01 - zbiórka uczestników wyjazdu w Moczydlnicy Kościelnej, następnie przejazd do Berlina. Wylot do Rzymu planowany jest na godzinę 07:10. Po lądowaniu (około 09:25) i odebraniu bagaży udamy się Castel Gandolfo. Miejscowość znajduje się w regionie zwanym Castelli Romani – gdzie możemy znaleźć wiele zabytkowych pałaców. Ten znajdujący się tutaj zyskał szczególną sławę z uwagi na to, że stał się letnią rezydencją papieży – niestety dla mieszkańców, papież Franciszek zrezygnował z przyjeżdżania na urlop w to miejsce. W dalszej część dnia przejazd do Bazyliki św. Pawła za Murami, która jak nazwa wskazuje – znajduje się poza dawnymi murami miejskimi. Zgodnie z tradycją Bazylika wznosi się nad grobem Apostoła Narodów. W dalszej części dnia przejazd do Opactwa Tre Fontane, które została wybudowane w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją miała miejsce egzekucja św. Pawła. Po ścięciu mieczem głowa Świętego miała trzykrotnie odbić się od ziemi – wówczas powstały trzy źródła wody. Przejazd do hotelu w Rzymie.

Dzień 2

Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Rzymu. Rozpoczniemy od wizyty na Watykanie, gdzierwaz z tysiącami innych wiernych będziemy uczestniczyć w Audiencji Generalnej z papieżem Franciszkiem (jeśli będzie taka możliwość). Następnie Wieczne Miasto poznawać będziemy w czasie spaceru z miejscowym przewodnikiem. Rozpoczniemy go od „Matki i Głowy Wszystkich Kościołów Miasta i Świata” – Bazyliki Laterańskiej. Następnie udamy się do największego kościoła w Rzymie poświęconego Matce Bożej – Bazyliki Santa Maria Maggiore. Zobaczymy jeden z symboli Wiecznego Miasta - Koloseum (zew.). Dalej udamy się przy Forum Romanum i Wzgórzu Kapitolińskim na Pl. Wenecki, gdzie na Ołtarzu Ojczyzny mieści się pomnik Wiktora Emanuela II – pierwszego Króla Włoch. Będziemy mieli także okazję wrzucić pieniążek do Fontanny de Trevi i zobaczyć słynne Schody Hiszpańskie. Noc spędzimy w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się na Watykan, aby zwiedzić największy kościół świata jakim jest Bazylika św. Piotra. W trakcie zwiedzania zaplanowany jest czas na modlitwę przy grobie Jana Pawła II. Następnie opuścimy Rzym i udamy się do miejsca najbardziej związanego z Polską na ziemi włoskiej – Monte Cassino. Wzgórze to położone jest w Apeninie Środkowym, między Rzymem a Neapolem, ma wysokość około 519 m.n.p.m. Właśnie o to wzgórze rozegrała się w maju 1944 r. bitwa, która przeszła do historii jako jedna z najsłynniejszych batalii w dziejach oręża polskiego. Odwiedzimy tam Cmentarz Żołnierzy Polskich jak również Opactwo założone w 529 r.n.e. przez Św. Benedykta. Święty ten na tym wzgórzu napisał reguły zakonu, który to zakon od tej pory nieprzerwanie związany jest z tym miejscem. Po realizacji programu udamy się na nocleg w okolice Neapolu.

Dzień 4

Tego dnia udamy się do Neapolu, gdzie zobaczymy miedzy innymi: Katedrę, Piazza del Plebiscito z Bazyliką San Francesco di Paola, Palazzo Reale, Teatro San Carlo - klejnot Neapolu, jeden z największych teatrów operowych w Europie; neorenesansową Galerię Umberto I oraz Castel Nuovo. W Neapolu udamy się również do kościoła św. Józefa, gdzie znajdują się szczątki Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo. Jego nazwiskiem jest podpisana prorocza wiadomość z dnia 2 lipca 1965 roku na temat obalenia komunizmu przez polskiego papieża. Ksiądz Dolindo znany jest również w Polsce jako ten, któremu Jezus zostawił potężną modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij”. W dalszej części dnia przejazd do miejscowości Pompeje, miasta zasypanego popiołami Wezuwiusza 24.08.79 roku. Dzień ten więc – ostatni dzień Pompejów - stał się zarazem początkiem ich nieśmiertelności (w czasie naszego pobytu w tym mieście mamy zaplanowane zwiedzanie wykopalisk archeologicznych). 1800 lat później nieopodal zaczęły wyrastać Nowe Pompeje - ściśle związane z tutejszą świątynią - sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, dziełem błogosławionego Bartłomieja Longo, który w roku 1876 i umieścił w kościółku parafialnym w Pompejach obraz Matki Bożej Różańcowej. Od tej chwili w tym miejscu wydarzyło się wiele cudownych uzdrowień, a wierni otrzymywali liczne łaski. W związku z rozrastającym się kultem wyrosła tutaj piękna bazylika Matki Bożej Różańcowej, do której przybywają pielgrzymi z całego świata. Po wyczerpaniu programu przejazd na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 5

Dzień ten rozpoczniemy od przejazdu do Pietrelciny. To właśnie tutaj przyszedł na świat św. Ojciec Pio – jeden z bardziej znanych świętych ostatnich wieków. W trakcie spaceru po miasteczku, które w większości pamięta jeszcze czasy Świętego, zobaczymy m. in. kościół, gdzie został ochrzczony, dom w którym mieszkał oraz kościół, w którym odprawiał swoje prymicje. Po pobycie Pietrelcinie przejedziemy do Monte Sant’ Angelo – miasta znajdującego się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Szczególnie żywy jest tutaj kult Świętego Michała Archanioła. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Według tradycji Grota, która jest centralnym miejscem Sanktuarium, cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką. Tego dnia udamy się również do San Giovanni Rotondo, w którym to mieście przebywał Ojciec Pio. Jadąc tam pamiętać należy, że w czasie życia tego Świętego, miejsce to było zapomniane przez ludzi - tam właśnie miał nabrać pokory Ojciec Pio. Po przyjeździe odwiedzimy Sanktuarium tego wielkiego Świętego naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z przedmiotami związanymi ze Św. Pio z Pietrelciny. Nocleg w San Giovanni Rotondo.

Dzień 6

Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Bari – stolicy Apulii. Bari w czasach rzymskich była małą osadą, która rozrosła się między VI i X wiekiem. Wtedy właśnie miasto stało się największym portem południowo-wschodniej Italii. Nas w Bari szczególnie będzie interesować Bazylika Św. Mikołaja. Święty ten urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w 270 roku n.e. Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry (obecnie Demre w Turcji), którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Gdy Myra dostała się w ręce Saracenów, miasta włoskie wykorzystały okazję, by zdobyć relikwie Mikołaja. Zostały one wykradzione przez kupców włoskich i dotarły do Bari na południu Włoch w roku 1087. W Bazylice Św. Mikołaja prócz jego grobu, znajduje się między innymi grób Królowej Bony – żony Zygmunta Starego. W dalszej części dnia przejazd do Alberobello - stolicy „Krainy Trulli”. Trulle to dziwaczne okrągłe budowle o stożkowatych dachach, wewnątrz sklepione kopulisto, budowane bez zaprawy. Trzeba koniecznie zobaczyć ten wręcz bajkowy krajobraz, gdzie nawet kościół przypomina domek krasnoludków. Z uwagi na niezwykłą wartość kulturową i historyczną tego typu zabudowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w okolicach Alberobello.

Dzień 7

Po śniadaniu udamy się do Matery – Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2019. Było kręconych tutaj wiele scen do znanych filmów jak np. „Pasja” Mela Gibsona (wówczas Matera była wykorzystana w filmie jako Jerozolima). Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uważana za jedno z najstarszych miast na świecie. Największym zabytkiem miasta jest dzielnica Sasso, w której możemy znaleźć m. in. domy i kościoły wykute w skale. Dalszą część dnia spędzimy na przejeździe na Sycylię. Przejazd na nocleg w okolicy Brolo.

Dzień 8

Tego dnia udamy się na poznawanie stolicy Sycylii – Palermo. W mieście tym zobaczymy między innymi Katedrę, Pałac Normanów, a także słynne Katakumby Kapucynów, w których można zobaczyć blisko 8000 mumii chowanych tutaj począwszy od XVI w. W Palermo jest także przewidziany czas wolny. Tego dnia mamy również zaplanowane nawiedzenie Monreale, gdzie króluje romańska katedra (najpiękniejszy normańsko-sycylijski kościół we Włoszech) ufundowana w 1174 przez Wilhelma II Sycylijskiego. Katedra to wspaniałe dzieło sztuki, w środku jest ozdobiona tysiącami metrów kwadratowych mozaik ze scenami z Pisma Świętego - przykład Biblii dla ubogich. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 9

Tego dnia udamy się do Sanktuarium w Tindari. Otaczana kultem jest tutaj figurka Czarnej Madonny, której historia owiana jest licznymi legendami. Najprawdopodobniej jeden ze statków płynących do Konstantynopola osiadł na mieliźnie w pobliżu Tindari i na pamiątkę tego wydarzenia postanowiono wybudować Sanktuarium, w którym umieszczono figurkę Maryi, która była przewożona na tym statku. Tego dnia zaplanowany mamy wyjazd na największy czynny wulkan Europy – Etnę (wjazd na wysokość około 1900 m. n.p.m. autokarem, skąd istnieje możliwość za dodatkową opłatą (około 78€) wjazdu kolejką linową i następnie autobusikami górskimi w okolice krateru na wysokość około 3000 m. n.p.m. Tego dnia odwiedzimy także przepiękną Taorminę, nazywaną często perłą Sycylii. W Taorminie przewidziany jest czas wolny - każdy będzie miał okazję przespacerować się od Bramy Messyńskiej do Bramy Katańskiej, pomiędzy którymi znajduje się główny deptak w mieście. Przejazd do hotelu w okolicy Taorminy.

Dzień 10

Po śniadaniu udamy się na dalsze poznawanie wyspy. Tego dnia zwiedzimy największe sanktuarium na terenie Sycylii. Syrakuzy - niegdyś jedno z potężniejszych miast w Europie, założone przez Greków w VIII w. p.n.e. W mieście tym odwiedzimy Teatr Grecki z V w. p.n.e., oryginalne ogrody wśród skał dawnych kamieniołomów wraz z pobliską grotą, którą malarz Caravaggio nazwał Uchem Dionizosa - niespotykane efekty akustyczne. Syrakuzy to miasto, gdzie historia z czasów greckich, w tym czasów Archimedesa, przeplata się z historią Łez Matki Bożej - Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej jest jednym z większych sanktuariów w Europie, nawiedza je rocznie około 3 miliony pielgrzymów. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 11

Wykwaterowanie z hotelu i następnie przejazd na lotnisko do Katanii, skąd o godzinie 13:55 nastąpi wylot powrotny do Berlina. Po lądowaniu(około 16:50) i odebraniu bagaży przejazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie pielgrzymki.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]