AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka - Ziemia wybrana przez Boga (10 dni - samolot)


DZIEŃ 1: Przejazd na lotnisko do Warszawy

Zbiórka uczestników i wyjazd na lotnisko do Warszawy, następnie przelot do Tbilisi lub Kutaisi.

DZIEŃ 2: przylot do Tbilisi. Tbilisi – city tour

Po krótkim odpoczynku w hotelu zwiedzanie stolicy Gruzji. W trakcie wycieczki zobaczymy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w. Następnie udamy się do Abanotubani, gdzie odbędziemy spacer po tradycyjnych łaźniach siarkowych. Podczas pieszej wycieczki ulicą Szarden zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI – VII w.). W półmroku świątyni Sioni ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino. Według legendy Świętą zrobiła go z gałęzi winogron. Po spacerze kolejką linową wjedziemy na wzgórza miasta, gdzie zwiedzimy Twierdzę Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi. Na wzgórzu Mtacminda - Świętej Górze zobaczymy cerkiew Mama - Dawiti (Ojca Dawida). Świątynia została założona w VI wieku przez ojca Dawida – jednego z 13 ojców syryjskich, którzy nauczali na ziemiach gruzińskich. Po zwiedzaniu wzgórz udamy się na Starówkę skąd zatłoczonymi uliczkami przejdziemy na najbardziej reprezentacyjny plac miasta – Plac Wolności, z którego przespacerujemy się główną ulicą Tbilisi - aleją S. Rustaweli. Wzdłuż Alei Rustaweli koncentruje się życie polityczne, kulturalne i towarzyskie współczesnej Gruzji. Kolejnym punktem programu jest zwiedzanie Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych im. Szalwy Amiranaszwilego, jednego z najważniejszych muzeów w Gruzji. W muzeum przechowywane są skarby odkryte i zgromadzone w dawnych czasach m.in. krzyże królów – Dawida Budowniczego, Bagrata, królowej Tamar. Następnie zwiedzimy Katedrę Świętej Trójcy nazywaną Samebą. Katedra Sameba reprezentuje syntezę tradycyjnych stylów architektury kościoła gruzińskiego na różnych etapach historii z wyrażnymi innowacjami. Kolacja w Tbilisi w jednej z tradycyjnych restauracji gdzie czas umilą nam pokazy gruzińskich tańców ludowych. 

DZIEŃ 3: Tbilisi- Dawid Garedża-Bodbe-Signagi-Telawi

Po śniadaniu przejazd do Kachetii. Dzięki wielowiekowej tradycji produkcja znakomitego wina jest na stałe wpisana w dziedzictwo kulturowe kraju. Kachetia to nie tylko wino, to także niezliczona ilość zabytków. Tu znajdują się miejsca związane z początkami chrześcijaństwa, które wschodnia Gruzja przyjęła już w IV w. W tym dniu zobaczymy kompleks monastyrów Dawid Garedża, których historia sięga VI w. n.e. kiedy w okolice góry Garedża przybył syryjski mnich Dawid i postanowił osiedlić się w jednej z tutejszych naturalnych jaskiń. Naszym kolejnym celem podróży będzie monaster Bodbe, w którym znajduje się grób świętej Nino, apostołki i patronki Gruzji oraz malownicze miasto Sighnagh ”miasto zakochanych” otoczone murami obronnymi, niegdyś królewskie miasto, wybudowane na wzgórzu skąd roztacza się niesamowity widok na Dolinę Alazańską oraz szczyty Wielkiego Kaukazu. Przejazd do Telawi, stolicy Kachetii, gruzińskiej ojczyzny wina. Zakwaterowanie w hotelu. 

DZIEŃ 4: Telawi-Ikalto-Alawerdy-Nekresi-Telawi

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania monastyru Nekresi oraz katedry Alawerdi. Aławerdy należy do szczególnie ważnych. Katedra w obecnej postaci została wybudowana w XI wieku. Tego dnia zobaczymy również Monastyr Ikalto - mieszkał w nim i tworzył wielki gruziński filozof Arseni Ikaltoeli. Do naszych czasów dotrwała w zespole klasztornym świątynia św. Ducha z apsydą i arkadami o dosyć surowym wnętrzu. Obok wznoszą się kościoły Sameba – św. Trójcy oraz Kwelacminda. W pobliżu znajduje się również refektarz oraz ruiny Akademii, której najstarsze części zbudowano w VIII i IX wieku, a także winnica. 

DZIEŃ 5: Telawi-Ananuri-Stepancminda (Kazbegi)-Gudauri

Po śniadaniu podróż Gruzińską Drogą Wojenną aż na grzbiet Wielkiego Kaukazu. Jedną z atrakcji na Gruzińskiej Drodze Wojennej jest forteca Ananuri. Pochodzi ona z przełomu XVI i XVII w. W późnym średniowieczu mieściła się tutaj rezydencja książąt Aragvskich eristawów. Kolejną atrakcją na Drodze jest kurort narciarski Gudauri. Postój na platformie widokowej skąd rozpościera się przepiękna panorama Kaukazu. Przejazd do Stepancminda (Kazbegi) – miasteczka u podnóża śnieżnej góry Kazbek. Wyprawa jeepami do malowniczego klasztoru Cminda Sameba u podnóża Kazbeka – jest to widokowa wizytówka Gruzji, jedno z najbardziej widowiskowych miejsc na Kaukazie. Klasztor w pobliżu wioski Gergeti jest jedną z najważniejszych atrakcji północnej części regionu. XIV-wieczny kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba), położony na wysokości 2170 m n.p.m., stał się symbolem Gruzji. Góra Kazbek to nieczynny wulkan o wysokości 5047 m n.p.m. Związanych jest z nią wiele mitów i legend. To tutaj Prometeusz miał być przykuty do skały za kradzież boskiego ognia i przekazanie go ludziom. 

DZIEŃ 6: Gudauri-Uplisciche-Kutaisi (Bagrati)

Po śniadaniu przejazd na wschód Gruzji do Gori. Kilka kilometrów od Gori znajduje się jedna z większych atrakcji Gruzji – Uplisciche – jedno z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z I tys. p.n.e., dawne miasto wykute w skałach. Kiedyś tętniło tu życie i biło serce Gruzji. Spacerując po skalnym mieście można sobie wyobrazić jego dawną świetność. Zwłaszcza stając w jego najwyższym punkcie i przyglądając się roztaczającemu się wokół nas widokowi. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd do Kutaisi. W czasach starożytnych miasto było stolicą Gruzji. Jest jednym z najstarszych miast na świecie. Zapisy historyczne oraz greckie mity datują jego powstanie na czasy króla Minosa – XVII – XV w. p. n. e. Miasto znane było pod nazwą Aia w Kolchidzie, do którego Jazon i Argonauci wyprawiali się po złote runo. Spotykają się tutaj trzy szlaki handlowe: jeden prowadził do Iberii, drugi na południe, a trzecim Kutaisi połączone było z portami Morza Czarnego. Symbolem miasta Kutaisi i jego największą atrakcją jest niewątpliwie katedra Bagrati, którą w 1994 r. wpisano (wraz z klasztorem Gelati) na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Budowę świątyni ukończono w 1003 roku, za panowania króla Bagrata III. Zakwaterowanie w hotelu w Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7: Kutaisi-Zugdidi-Kutaisi

Po śniadaniu przejazd do Zugdidi. Największą jego atrakcją jest pałac dynastii Dadiani wraz z zabudowaniami przypałacowymi, cerkwią i parkiem (26 ha) pełnym roślinności sprowadzonej z dalekich stron. W pałacu mieści się obecnie Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Dalej udamy się do Martwili, gdzie znajduje się średniowieczny monaster. Już w I wieku naszej ery powstała w tym miejscu świątynia chrześcijańska. Monaster Martwili został zbudowany w VI-VII wieku. W X wieku za sprawą króla Abchazji Giorgiego II monastyr stał się siedzibą biskupa. Następnie udamy się do Chobi, gdzie znajduje się monastyr Czkondidi, który zadziwia turystów ilością relikwii. Powrót do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 8: Kutaisi (Gelati, Mocameta)-Tbilisi

Po śniadaniu zwiedzanie okolic Kutaisi. Punktem programu naszej wycieczki jest Monaster Gelati. Ten przepiękny kompleks wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okresie rozkwitu państwa gruzińskiego, bardzo ważną rolę kulturową odgrywał Imeretia, gdzie znajduje się kompleks klasztorny Gelati, który według jego założyciela miał być odpowiednikiem Aten i Jerozolimy. W XII wieku stał się centrum nauki i kultury. Kolejnym punktem wycieczki będzie Monastyr Mocameta wiszący na krawędzi skalistego urwiska. Zespół klasztorny składa się z kopułowego kościoła, dzwonnicy, muru obronnego i zabudowań mieszkalnych. Obecny wygląd budowli został ukształtowany w XIX wieku. Przejazd do Tbilisi. 

DZIEŃ 9: Tbilisi-Mccheta-Szio Mgwime

Zwiedzanie miasta Mccheta – starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu możemy zobaczyć Monastyr Dżwari (VI w.) oraz katedrę Svetitskhoveli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Oba obiekty znajdują się na liście UNESCO. Klasztor Dżwari jest klasycznym przykładem architektury sakralnej w Gruzji. Niewielki, zbudowany z jasnego kamienia klasztor jest kolebką gruzińskiej wiary. Zwiedzimy również Katedrę Svetitskhoveli, która należy do najważniejszych zabytków budownictwa sakralnego Gruzji. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w IV wieku, zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa przez Gruzję. Katedra w ciągu wieków stanowiła miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Tego dnia zobaczymy również klasztor Samtawro. W krypcie z IV wieku spoczywa pierwszy chrześcijański król Gruzji Mirian II oraz jego małżonka królowa Nana. Po zwiedzaniu bazyliki udamy się do Szio Mgwime. To monaster w górach, niedaleko Mcchety, w Sarkino. Założył go jeden z trzynastu starców syryjskich. Święty Szio zasłynął wieloma cudami. Jednym z nich było oswojenie wilka, którego zrobił przewodnikiem osłów znoszących żywność do jego położonej na odludziu groty. W czasach rozkwitu monasteru żyło tu dwa tysiące mnichów, dziś jest ich dziewięciu i dziesięciu posłuszników. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 10: Transfer na lotnisko

Transfer na lotnisko, a następnie przelot do Warszawy skąd autokarem wrócimy na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Gruzja


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]