AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Ziemi Świętej i Jordanii (9 dni - samolot)


Dzień 1

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, skąd nastąpi przelot do Tel – Awiwu. Transfer do hotelu w Galilei.

Dzień 2

Nazaret jest dość dużym miastem ale 2000 lat temu, była to niewielka osada. W Nazarecie udamy się do Bazyliki Zwiastowania. Nowoczesna bazylika stanęła w miejsce kościoła z XVIII wieku, w którym pokazywano grotę. W grocie tej „według tradycji”, miało miejsce Zwiastowanie. Kościół XVIII-wieczny, stosunkowo niewielki, z powodów politycznych wybudowany naprędce i niegodny tak ważnego wydarzenia zbawczego, postanowiono zburzyć i wybudować aktualną bazylikę. Przy tej okazji przeprowadzono badania archeologiczne i odkryto, że tradycja ma stuprocentową rację. W tym samym miejscu już krzyżowcy w XII wieku wybudowali duży kościół. Uciekli się do kilku sztuczek architektonicznych, zastosowanych tylko po to, aby chronić Grotę. Oczywiście my tak jak całe rzesze innych pielgrzymów podejdziemy do Groty Zwiastowania i do kościoła górnego, w którym kamienne ściany bazyliki są udekorowane bogatą kolekcją fresków przedstawiających różne wyobrażenia Maryi z Dzieciątkiem - dar Kościołów chrześcijańskich z całego świata. W mieście tym odwiedzimy także kościół św. Józefa Żywiciela, wybudowany w 1914 r. na terenie uważanym za tradycyjne miejsce warsztatu ciesielskiego św. Józefa. Zobaczymy Źródło Maryi - kościół św. Gabriela. Źródło Maryi, zwane także Fontanną Świętej Dziewicy, to niepozorne dziś ujęcie wody poniżej kościoła Archanioła Gabriela, przy Paul VI St. Ponieważ niektórzy ludzie uważają, że to tutaj anioł Gabriel ukazał się Maryi, wierzą oni również, że woda ze źródła ma właściwości lecznicze. Z Nazaretu udamy się do Kany Galilejskiej. W tym arabskim miasteczku Jezus dokonał pierwszego cudu przemieniając na weselu wodę w wino. Tutaj też uzdrowił syna urzędnika królewskiego. Z Kany pochodził apostoł Natanael (Bartłomiej). Po pobycie w kościele wybudowanym na miejscu cudu udamy się na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 3

Pobyt nad Jeziorem Genezaret. W czasie tego pobytu nawiedzimy Górę Błogosławieństw - miejsce, z którym tradycja wiąże Jezusowe "kazanie na górze". Jest to wzniesienie, górujące nad Jeziorem Genezaret na wysokości 150 m. Nad samym Jeziorem Genezaret odwiedzimy Kościół Cudownego Rozmnożenia Chleba i Ryb. W kościele tym, który wybudowano tu w IV wieku, ołtarzem była skała, na której Jezus miał położyć rozmnażane chleby. Drugim sanktuarium, znajdującym się nad samym jeziorem, jest kościół Prymatu św. Piotra. To tu po raz trzeci ukazał się zmartwychwstały Jezus swoim uczniom wracającym z nieudanego połowu ryb. Następnie spożyli z Nim wspólnie śniadanie złożone z chleba i pieczonych ryb. Skała na której przygotowano wtedy posiłek, wznosi się dziś z posadzki kościółka przed jego ołtarzem. Pielgrzymi klęcząc, dotykają skały rękoma i ją całują. Nazywa się Mensa Christi czyli Stół Chrystusa. Nieopodal sanktuarium znajduje się statua Chrystusa i klęczącego przed nim św. Piotra wyznającego mu swoją miłość. Nawiązuje ona do słów Chrystusa wypowiedzianych wtedy w tym miejscu: „Paś baranki moje!” ( J 21, 15 ). Tak zaczęła się bowiem trwająca do dziś historia urzędu papieża. Zobaczymy także Dom św. Piotra w Kafarnaum. Nazwa miasta nie jest nigdy wymieniana w Starym Testamencie, wiadomo jednak, że istniało już w II wieku p.n.e. W czasach Chrystusa miało pewne znaczenie, będąc miastem nadgranicznym, siedzibą oddziału wojsk rzymskich i miejscem poboru podatku celnego. Jak podaje Ewangelia wg św. Mateusza, Chrystus na początku swej publicznej działalności opuścił rodzinne Nazaret i udał się do Kafarnaum, które stało się jego miastem. To w nim nauczał w miejscowej synagodze, uzdrawiał chorych (teściową Piotra, córkę Jaira, paralityka, sługę centuriona) i wypędzał złe duchy. Na nocleg tego dnia udamy się do Ammanu. 

Dzień 4

Dzień ten poświęcimy na pobyt w Jordanii . W Państwie tymi odwiedzimy Petrę - ukryte w górach Dżebel Harun w południowej Jordanii - Skalne Miasto. W okresie królestwa Palmyry, gdy zmieniły się trakty handlowe, Petra została zapomniana. Przez stulecia znana była tylko miejscowym plemionom, które strzegły dostępu do tego miejsca. Ponowne odkrycie Petry nastąpiło w 1812r. przez Johanna Ludwiga Burkhardta. Petra leży za głębokim wąwozem o szerokości kilku metrów, którego skalne ściany osiągają wysokość 70 m. Na nocleg powrócimy na do Ammanu. 

Dzień 5

Dzień rozpoczniemy od przejazdu i odwiedzin miejsca Chrztu Chrystusa w Jordanie. Następnie przejedziemy przez fragment pustyni Judzkiej do Jerycha, gdzie zobaczymy Sykomorę – drzewo, na które wspiął się Zacheusz i Górę Kuszenia. Będziemy mieli także możliwość sprawdzenia, czy w źródle Eliasza rzeczywiście płynie słodka woda. Z Jerycha udamy się nad Morze Martwe. Prze dojazdem na nocleg w Betlejem nawiedzimy Betanię, gdzie znajduje się dom Łazarza i jego Sióstr Marii oraz Marty. Dom w Betanii to miejsce wskrzeszenia Łazarza oraz namaszczenia Jezusa.

Dzień 6

Zwiedzanie Jerozolimy, w czasie którego poznamy między innymi Górę Oliwną. Na położonej na wschód od Starego Miasta Górze Oliwnej znajduje się przede wszystkim najstarszy i największy na świecie cmentarz żydowski oraz wiele kościołów upamiętniających wydarzenia związane z pojmaniem Jezusa i Jego wniebowstąpieniem. Na Górze Oliwnej odwiedzimy Kościół Ojcze Nasz, a także Kościół Dominus Flevit, Ogród Oliwny, Kościół Wszystkich Narodów ze skałą na której Chrystus się modlił przed pojmaniem oraz Grotę Zdrady i Grób Matki Bożej. Tego dnia będziemy także uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej na Via Dolorose i w Bazylice Grobu Pańskiego. Via Dolorosa to Droga Męki - nazwa uliczek w Jerozolimie, którymi przed prawie dwoma tysiącami lat szedł Chrystus, dźwigając swój krzyż na Golgotę. Bazylika Grobu Pańskiego stoi na prawdziwym miejscu ukrzyżowania, pogrzebania i zmartwychwstania Chrystusa. Na początku I wieku był tu nie używany kamieniołom. Według Ewangelii św. Jana (19, 17 i 41-2) ukrzyżowanie Jezusa nastąpiło na przypominającym wyglądem czaszkę miejscu, poza murami miasta i niedaleko grobów. Archeolodzy odkryli groby pochodzące z tego okresu, więc miejsce to zgadza się z tekstem Ewangelii. Nocleg w Betlejem.

Dzień 7

W tym dniu odwiedzimy w Jerozolimie Wzgórze Świątynne (Haram ash-Sharif) - Kopułę Skały, Meczet Al. Aksa, przejdziemy od Bramy św. Szczepana do Kościoła św. Anny. Kościół ten uważany jest za najpiękniejszy przykład architektury krzyżowców w Jerozolimie. Jednak jego popularność wśród pielgrzymów wynika bardziej z tradycyjnych wierzeń, że krypta znajduje się na miejscu domu Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Marii Panny. Obok kościoła rozciągają się imponujące ruiny, które otaczają biblijną sadzawkę Betesda. Następnie udamy się na Syjon. W czasie naszego przejścia przez Stare Miasto zatrzymamy się przy Ścianie Płaczu – jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w całej Jerozolimie, miejsca, w którym Żydzi opłakują zniszczenie i brak świątyni. Syjon to część wzgórza na południe od Starego Miasta. Na tym niewielkim obszarze znajduje się kilka najważniejszych miejsc w Jerozolimie, w tym prawdopodobne miejsce Ostatniej Wieczerzy i mniej prawdopodobne miejsce spoczynku Dawida. Tam też nawiedzimy klasztor i kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, który jest jednym z najbardziej znanych miejsc na Górze Syjon. Odwiedzimy również Kościół św. Piotra In Gallicantu, który stoi według tradycji tam, gdzie apostoł Piotr zaparł się Jezusa. Uważa się , że wcześniej w tym miejscu znajdował się dom najwyższego kapłana Kajfasza, do którego zaprowadzono pojmanego Jezusa. Przed powrotem do Betlejem udamy się do Ein Karem. Ein Karem znajduje się 7 km na zachód od centrum Jerozolimy. Nazwy tej nie wymienia żaden z Ewangelistów, jednak tradycja chrześcijańska wiąże tę miejscowość z opisaną w Ewangelii według św. Łukasza wizytą Maryi u krewnej - z nawiedzeniem św. Elżbiety. Poniżej Kościoła Nawiedzenia znajduje się miejsce narodzin Św. Jana Chrzciciela, nad którym obecnie wznosi się kościół pod jego wezwaniem.

Dzień 8

Dzień rozpoczniemy od pobytu na krańcach Betlejem, gdzie znajduje się Pole Pasterzy, następnie udamy się do Bazyliki Narodzenia Pańskiego - wybudowanej ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Kościół ten jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. W Betlejem odwiedzimy także Grotę Mleczną, w której jak głosi tradycja znalazła schronienie Święta Rodzina w drodze do Egiptu. Pozostała część dnia pozostanie do własnej dyspozycji uczestników wyjazdu. 

Dzień 9

Wyjazd na lotnisko do Tel Awiwu skąd nastąpi wylot do Warszawy.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Ziemia Święta


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]