AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka Dolny Śląsk - Drezno


Dzień 1

Zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd do Wrocławia. Nasz pobyt w stolicy Dolnego Śląska rozpoczniemy od Ostrowa Tumskiego – najstarszej części miasta, otoczonej wodami Odry, mieszczącej wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach: gotycka katedra św. Jana Chrzciciela (Matka kościołów śląskich, jej historia zaczyna się od zjazdu gnieźnieńskiego, kiedy to w 1000 roku utworzono biskupstwo wrocławskie obok krakowskiego i kołobrzeskiego) oraz kościół Świętego Krzyża. Odwiedzimy także Wrocławski Rynek, który ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Na Rynku zobaczymy między innymi późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą oraz otaczające Rynek kamienice ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Po pobycie we Wrocławiu przejazd do Świdnicy, gdzie zwiedzimy między innymi Kościół Pokoju - wzniesiony w systemie szachulcowym w 1657 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na nocleg udamy się w okolice Jeleniej Góry.

Dzień 2

Dzień ten przeznaczymy na zwiedzanie Drezna miasta położonego nad Łabą, stolicy kraju związkowego Saksonia. W czasie naszego pobytu w tym mieście zobaczymy między innymi: barokowy Zwinger, Operę Sempera na Placu Teatralnym, kompleks zamkowy i wytworne, odtworzone kamienice na Nowym Rynku, mistrzowskie budowle sakralne: Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) czy Katedrę – dworski kościół katolicki, gdzie do dzisiaj odbywają się msze w języku polskim oraz wiele innych ciekawych miejsc i budowli. Zapoznamy się z ciekawą historią miasta, jego mieszkańców oraz o ścisłych, a czasem też zaskakujących połączeniach z historią Polski. W dniu tym odwiedzimy także Miśnię. Miasto położone niedaleko Drezna, nazywane kolebką Saksonii. Pięknie zachowana i odrestaurowana średniowieczna starówka sprawia wrażenie jakby czas zatrzymał się tam w miejscu. Wąskie uliczki stromo wspinają się między pięknymi kamienicami na górę zamkową, gdzie dominują: zamek Albrechtsburg, wspaniała Katedra w stylu gotyckim oraz pałac Biskupów. Właśnie w Miśni wyprodukowano pierwszą porcelanę europejską. W Manufakturze Porcelany zwiedza się warsztaty, gdzie można przyglądać się artystom, którzy ręcznie malują słynne wzory na serwisach lub modelarzom wykonującym dzieła sztuki z kruchego materiału. Na nocleg powrócimy w okolice Jeleniej Góry.

Dzień 3

Po śniadaniu nastąpi przejazd do Zamku Czocha. Zamek ten powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Malownicze zabudowania zamku były tłem powstania filmów: „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin”, „Legenda” oraz seriali „Tajemnica twierdzy szyfrów” i „Dwa światy” (Spellbinder) oraz „Pierwsza Miłość”. Po pobycie w miejscowości Sucha udamy się do Lubomierza – miasta Kargula i Pawlaka. Odwiedzimy tam między innymi muzeum poświęcone kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” . Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]