AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do sanktuariów Europy środkowej i Chorwacji (8 dni)


Dzień 1

Zbiórka uczestników i następnie wyjazd na nocleg w okolice Zagrzebia.

Dzień 2

Po opuszczeniu hotelu udamy się do centrum Zagrzebia. Stolica Chorwacji to blisko milionowe miasto, pięknie położone na trzech wzgórzach. Wielu uważa, że przypomina Wiedeń czy Budapeszt, bo przez długi czas pozostawało w obrębie Austro-Węgier. My w czasie naszego krótkiego pobytu zobaczymy Stare Miasto, a w nim między innymi: Gradec i Kaptol z kościołem św. Katarzyny, placem św. Marka i kościołem pod tym samym wezwaniem, którego dach jest ozdobiony w niezwykły sposób – kolorowymi herbami Zagrzebia i Chorwacji. Przejdziemy również pod Pałac Bana, który jest obecnie siedzibę prezydenta Chorwacji. W godzinach południowych udamy się na nocleg do Medziugorie. 

Dzień 3

Pobyt w Medziugorie - Świątyni Królowej Pokoju. Miejscowość ta jest jedną z wiosek gminy Citluk położonych w zachodniej Hercegowinie. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. Położona jest na wysokości około 200 m n.p.m., ma łagodny śródziemnomorski klimat, który stwarza idealne warunki dla uprawy winorośli, tytoniu i owoców. Medziugorie jest szczególnym miejscem w dzisiejszym świecie. W ciągu ostatnich 15 lat przybyło tu około 20 milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga. Po południu przejazd do Mostaru - miasta odległego od Medziugorie o około 30 km, którego symbolem jest kamienny Stary Most z XVI w., wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Poza okazałymi meczetami, warta uwagi jest Carsija – starówka na prawym brzegu rzeki Neretwy. Znajduje się tu wiele domów z czasów tureckich, a także ruiny starego fortu. Na miejscowym tureckim bazarze (Kujundziluk) można zaopatrzyć się w lokalne pamiątki. Miasto zamieszkane jest przez ludność katolicką z jednej strony Neretwy i muzułmańską na przeciwległym brzegu. Stanowi barwną mozaikę narodów, kultur i religii. Powrót na nocleg do Medziugorie.

Dzień 4

Tego dnia opuścimy Medziugorie i udamy się do miasta nazywanego Perłą Adriatyku. Dubrownik to miasto, które zostało założone przeszło 1300 lat temu przez greckich uciekinierów z Epidaurum. W średniowieczu miasto to odgrywało dużą rolę w handlu morskim, konkurując z samą Wenecją. Dubrownik pozostawał niepodległą republiką, aż do inwazji Napoleona w 1806 roku. Znakomicie zachowane stare miasto, jest unikalne ze względu na wykładane marmurem place, strome, brukowane uliczki, wysokie domy, klasztory, kościoły, pałace, fontanny, muzea i przede wszystkim wspaniale zachowane fortyfikacje obronne (wstęp na mury obronne dodatkowo płatny około 12€/os.). Wszystko to będziemy mogli zobaczyć podczas naszego pobytu w Dubrowniku. Nocleg tego dnia spędzimy w okolicy Splitu.

Dzień 5

Po śniadaniu nastąpi wyjazd do Splitu. Miasto to jest największym miastem na wybrzeżu Dalmacji. Stara część została zbudowana wokół zatoki. Split zyskał sławę za czasów panowania cesarza Dioklecjana w III wieku naszej ery, znanego prześladowcy pierwszych chrześcijan. Tutaj właśnie mieści się między innymi pałac tego cesarza, w którym spędził ostatnie chwile swojego życia. Oprócz pozostałości po pałacu Dioklecjana można zobaczyć świątynie Jupitera, Katedrę, która powstała z mauzoleum Dioklecjana, czy w końcu stary ratusz zbudowany w stylu weneckiego gotyku. Na nocleg tego dnia udamy się w okolice Budapesztu.

Dzień 6

Po śniadaniu zwiedzanie Budapesztu; przejedziemy na Wzgórze Zamkowe (zobaczymy m.in.: Basztę Rybacką, neogotycki Kościół Macieja oraz Zamek Królewski – zewnątrz). W stolicy Węgier zobaczymy także m. in.: neorenesansową Bazylikę Św. Stefana, Parlament oraz Plac Bohaterów z Pomnikiem 1000-lecia Węgier. Tego dnia również odbędziemy rejs statkiem po Dunaju. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 7

Po śniadaniu Msza św. w kaplicy wykutej w skale - Grocie Góry Gelerta. Dalej przejedziemy pod Pomnik Wolności, skąd można podziwiać panoramę Budapesztu. W dalszej części dnia udamy się do Wyszegradu, miejsca, gdzie znajdowała się dawna rezydencja królów. Będziemy tam w Cytadeli, skąd rozciąga się wspaniały widok na Zakole Dunaju. Tego dnia zobaczymy także Esztergom, położony w meandrze Dunaju. Miasto to powstało już w okresie rzymskim, około I wieku naszej ery. W 1000 r. Stefan przyjął w skonstruowanej specjalnie na ten cel pierwszej na Węgrzech katedrze chrzest swych poddanych i od tego czasu Esztergom stał się najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Na miejscu zburzonej później świątyni zbudowano bazylikę, która do dziś góruje nad całym miastem i jest bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata. Przejazd na nocleg do Brna.

Dzień 8

Po opuszczeniu hotelu przejedziemy do centrum Brna. Stolica Moraw jest drugim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej. W czasie naszego pobytu w Brnie zobaczymy między innymi dominującą nad miastem gotycką Katedrę św. Pawła i Piotra oraz wznoszącą się naprzeciwko twierdzę Spielberg (Špilberk), w której mieściło się ciężkie więzienie. Po wyczerpaniu programu wyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie pielgrzymki.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]