AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii (10 dni)


Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Poznań-Ławica o godz. 19:00, odprawy, przelot do Tbilisi.

Dzień 2

Lądowanie w Gruzji, odprawy, rozpoczęcie zwiedzania. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi (inna nazwa to Stepancminda – Święty Szczepan) – tam wjazd jeepami do ikony i symbolu Gruzji: kościółka Świętej Trójcy Cminda Sameba w Gergeti u stóp Kazbeka. Potem czas wolny w „gruzińskim Zakopanem”, a w drodze powrotnej wizyta twierdzy Ananuri. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.  

Dzień 3

Śniadanie, całodniowe zwiedzanie Tbilisi: katolickie kościoły NMP oraz św. Piotra i Pawła, kościół Kaszweti – związany z cudem urodzenia przez kobietę kamienia, bazylika Anchischati z VI wieku i katedra Sioni – najważniejszy obiekt sakralny Gruzji. Spacer po Starym Tbilisi (łaźnie, kościół ormiański), po Placu Wolności oraz po alei Rustawelego (czas wolny na obiad w Domu Chinkali – tradycyjnych gruzińskich pierogów z bulionem). W godzinach wieczornych wjazd kolejką na wzgórze pod twierdzę Narikala – nocna panorama stolicy. Obiadokolacja. 

Dzień 4

Śniadanie, przejazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, a dziś jej centrum duchowego. Nawiedzenie katedry Sweti Cchoweli, gdzie przechowywana jest szata Chrystusa, w której został on ukrzyżowany. Potem wizyta w klasztorze Samtawro z kaplicą z IV wieku – samych początków chrześcijaństwa w Gruzji. Odwiedziny w Monastyrze Dżwari – to jeden z najstarszych kościołów na świecie, które przetrwały bez większych przebudów. Przejazd wzdłuż granicy z separatystyczną Osetią Południową do Gori – miasta, w którym na świat przyszedł Iosip Dżugaszwili, znany bardziej jako Stalin. Zwiedzanie Muzeum Dyktatora oraz Twierdza – kapitalne widoki miasta. Powrót do Tbilisi na obiadokolację i nocleg.  

Dzień 5

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie Kachetii – prowincji Gruzji wschodniej. Alawerdi – katedra z XI wieku (do niedawna najwyższa świątynia kraju) z klasztorem z VI wieku, do dziś żywe centrum religijne Kachetii. Wizyta w jednej z kachetyjskich winnic – to region, gdzie 8 000 lat temu powstało winiarstwo. Przejazd do Signagi – pięknego górskiego miasteczka z zadbanym starym miastem i widokami sięgającymi aż po niziny Azerbejdżanu. Przejazd do Monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – Turczynka, która w IV wieku doprowadziła do chrztu Gruzji. Wieczorem tradycyjna gruzińska biesiada – supra. Nocleg w Kachetii. 

Dzień 6

Śniadanie, przejazd przez południową Gruzję, przekroczenie granicy ormiańskiej, przejazd w okolicy Parku Narodowego Dilidżan, wizyta w położonym w górach klasztorze Goszawank, słynącym z najpiękniejszego chaczkaru (kamiennego krzyża) w Armenii. Później przejazd nad Jezioro Sewan, zwane ‘kaukaskim Bajkałem’, nawiedzenie kościoła Sewanawank na półwyspie nad jeziorem. Obiadokolacja i nocleg.  

Dzień 7

Po śniadaniu wyjazd do Geghard – klasztoru Świętej Włóczni położonego w majestatycznych górach: cudowne chaczkary, cele mnichów i kaplice wykute w skałach, główna świątynia słynąca ze wspaniałego echa. Przejazd do nieodległej Garni – jedynej pogańskiej świątyni Armenii pochodzącej z czasów rzymskich, a poświęconej bogini Mitrze. W świątyni możliwość wysłuchania duduka – tradycyjnego instrumentu ormiańskiego. Obiadokolacja i nocleg w Erewaniu. 

Dzień 8

Śniadanie, wyjazd na południe kraju – wizyta w Khor Virap, miejscu, gdzie Armenia, przed ponad 1700 laty, przyjęła chrzest jako pierwsze państwo na świecie. Wizyta w klasztorze z widokami na nieodległy biblijny Ararat, możliwość zejścia do studni, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, który potem ochrzcił kraj. Przejazd do Norawank – klasztoru położonego wśród gór, arcydzieła ormiańskiej sztuki średniowiecznej. Po wyjeździe z gór wizyta w lokalnej winiarni w okolicy Areni, możliwość degustacji i zakupu win, w tym z granatów lub morel. Przejazd do Eczmiadzyna – duchowej stolicy kraju i wszystkich Ormian, siedziby Katolikosa, przywódcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Nawiedzanie Katedry Świętego Eczmiadzynu, Dom Katolikosa (w skarbcu którego przechowywany jest rzekomy fragment Arki Noego). Obiadokolacja i nocleg w Erewaniu. 

Dzień 9

Po śniadaniu krótka wizyta w Zwartnots – ruiny katedry z VII wieku. Potem zwiedzanie Erewania: Plac Republiki z Aleją Północną, wejście na Kaskadę – panorama stolicy Armenii. Wizyta w muzeum Matenadaran – centrum manuskryptów ormiańskich z pomnikiem Mesropa Masztoca – twórcy alfabetu ormiańskiego. Wizyta na tradycyjnym ormiańskim bazarze – możliwość zakupu m.in. lawaszu – tradycyjnego chleba, domowych przetworów, serów, suszonych owoców. Przejazd do Monumentu Holocaustu – chwila zadumy przy pomniku i w centrum pomordowanych Ormian. Tego dnia również zwiedzanie fabryki Brandy, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o ormiańskim koniaku. Wieczorem pożegnalna kolacja i wyjazd w kierunku Gruzji. 

Dzień 10

We wczesnych godzinach porannych przyjazd na lotnisko w Tbilisi, odprawy, przelot do Polski. Lądowanie w Poznaniu ok. 8:30. 

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Gruzja


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]