AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Egiptu, Jordanii i Ziemi Świętej (12 dni - samolot)


Dzień 1

Zbiórka uczestników i wyjazd na lotnisko w Warszawie. Po odprawie bagażowo-paszportowej wylot do Egiptu. Przelot na lotnisko do Kairu, skąd autokarem udamy się do hotelu.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd autokarem do Gizy. Giza to płaskowyż na zachód od Kairu, granica pomiędzy pustynią a roślinnością delty Nilu. Kiedyś była to nekropolia, do której prowadziła droga z Heliopolis, a także kanał wykopany w czasach IV dynastii. Dziś Giza traktowana jest jako dzielnica Kairu. Praktycznie nie ma jakiejś widocznej między nimi granicy. Zobaczymy tam jeden z siedmiu cudów świata, a mianowicie piramidy, które stoją już tam od 4,5 tysiąca lat. Oprócz piramid w Gizie zobaczymy także Sfinksa. Twarzy, mierzącego 57 m długości i 20 m wysokości kolosa, nadano rysy Chefrena. Pozostałą część dnia spędzimy w Kairze. Nocleg w hotelu z 6 dnia poprzedniego.

Dzień 3

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Stolicy Egiptu. Kair jest jednym z najgęściej zaludnionych miast świata. Podczas naszego pobytu w tej północno - afrykańskiej metropolii wejdziemy między innymi na Cytadelę. Znajduje się tam dominujący nad miastem Meczet Alabastrowy Mohameda Ali. Zobaczymy także Kościół Al. Mu’allaga oraz Synagogę, bazar Khan El Khalili. W godzinach popołudniowych nastąpi wyjazd z Kairu na nocleg do hotelu położonego nad Morzem Czerwonym. W czasie naszego przejazdu wjedziemy na Półwysep Synaj, w związku z czym będziemy przejeżdżać Tunelem Ahmeda Hamdy'ego pod Kanałem Sueskim.

Dzień 4

Dzień przeznaczony na wypoczynek nad Morzem Czerwonym. Dla chętnych (za dodatkową opłatą, zależną od ilości chętnych) możliwa wyprawa nocna na Górę Mojżesz - Górę, na której Mojżesz otrzymał od Boga tablice z X-ma przykazaniami. Wchodzić na nią będziemy nocą, by rano podziwiać zapierający w piersiach widok wschodzącego słońca. Po zejściu ze szczytu odwiedzimy Klasztor Św. Katarzyny (wejście uzależnione jest od opiekunów Klasztoru) - najstarszy nieprzerwanie czynny chrześcijański klasztor na świecie. Sam Mahomet nadał mu statut nietykalnego. Część otwarta dla zwiedzających jest niewielka. Można np. zobaczyć krzak z tego samego gatunku, który był Krzakiem Gorejącym. Po pobycie w Klasztorze przejazd do hotelu z dnia poprzedniego na posiłek i nocleg.

Dzień 5

Przejazd do Jordanii. W Państwie tymi odwiedzimy Petrę - ukryte w górach Dżebel Harun w południowej Jordanii - Skalne Miasto. Petra leży za głębokim wąwozem o szerokości kilku metrów, którego skalne ściany osiągają wysokość 70 m. Na nocleg przejedziemy do stolicy Jordanii – Ammanu.

Dzień 6

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Mukawiru – twierdzy Heroda Wielkiego w której został ścięty Jan Chrzciciel. Po spacerze na ruinach Mukawiru udamy się do Madaby (biblijnej Medeba) – miasta położonego na południowy zachód od Ammanu, słynnego z mozaikowej mapy Palestyny i Dolnego Egiptu pochodzącej z VI wieku. W dniu tym będziemy także mieli możliwość odwiedzić miejsce Chrztu Chrystusa w Jordanie. Po pobycie w tych cudownych miejscach powrócimy na nocleg do Ammanu.

Dzień 7

Przejazd na teren Izraela. W czasie naszej pielgrzymki odwiedzimy także Górę Błogosławieństw - miejsce, z którym tradycja wiąże Jezusowe "kazanie na górze". Jest to wzniesienie, górujące nad Jeziorem Genezaret na wysokości 150 m. Nad samym Jeziorem Genezaret odwiedzimy Kościół Cudownego Rozmnożenia Chleba i Ryb. W kościele tym, który wybudowano tu w IV wieku, ołtarzem była skała, na której Jezus miał położyć rozmnażane chleby. Drugim sanktuarium, znajdującym się nad samym jeziorem, jest kościółek Prymatu św. Piotra. To tu po raz trzeci ukazał się zmartwychwstały Jezus swoim uczniom wracającym z nieudanego połowu ryb. Następnie spożyli z Nim wspólnie śniadanie złożone z chleba i pieczonych ryb. Zobaczymy także Dom św. Piotra w Kafarnaum. Nazwa miasta nie jest nigdy wymieniana w Starym Testamencie, wiadomo jednak, że istniało już w II wieku p.n.e. W czasach Chrystusa miało pewne znaczenie, będąc miastem nadgranicznym, siedzibą oddziału wojsk rzymskich i miejscem poboru podatku celnego. Jak podaje Ewangelia wg św. Mateusza, Chrystus na początku swej publicznej działalności opuścił rodzinne Nazaret i udał się do Kafarnaum, które stało się jego miastem. Nocleg w Galilei. 

Dzień 8

Wcześnie rano wyprawa na Górę Tabor, gdzie poznamy Bazylikę Przemienienia Pańskiego. Ewangelie nie wymieniają góry z nazwy, jednak tradycja chrześcijańska związała ją z Przemienieniem Pańskim. Tego dnia odwiedzimy także Nazaret i Hajfę. Obecnie Nazaret jest dość dużym miastem ale 2000 lat temu, była to niewielka osada. W Nazarecie udamy się do Bazyliki Zwiastowania, w której zobaczymy grotę, w której według tradycji, miało miejsce Zwiastowanie. W mieście tym odwiedzimy także kościół św. Józefa Żywiciela, wybudowany w 1914 r. na terenie uważanym za tradycyjne miejsce warsztatu ciesielskiego św. Józefa. Zobaczymy również Źródło Maryi - kościół św. Gabriela. Źródło Maryi, zwane także Fontanną Świętej Dziewicy, to niepozorne dziś ujęcie wody poniżej kościoła Archanioła Gabriela, przy Paul VI St. Ponieważ niektórzy ludzie uważają, że to tutaj anioł Gabriel ukazał się Maryi, wierzą oni również, że woda ze źródła ma właściwości lecznicze. Z Nazaretu udamy się do Kany Galilejskiej. W tym arabskim miasteczku Jezus dokonał pierwszego cudu przemieniając na weselu wodę w wino. Tutaj też uzdrowił syna urzędnika królewskiego. Z Kany pochodził apostoł Natanael (Bartłomiej). Po pobycie w kościele wybudowanym na miejscu cudu udamy się do Hajfy. Mówi się często, że w Jerozolimie się modlą, w Tel Awiwie - tańczą, a w Hajfie pracują. Okazuje się, że jest więcej niż szczypta prawdy w tym powiedzeniu. Pośród pięknie utrzymanych, falujących pagórków Perskich Ogrodów leży przykryta złotą kopułą świątynia bahaitów, największa atrakcja Hajfy. Po obejrzeniu ogrodów udamy się do sanktuarium " Stella Maris" na Górze Karmel oraz do groty proroka Eliasza. Na nocleg tego dnia udamy się do Betlejem.

Dzień 9

W tym dniu odwiedzimy w Jerozolimie Wzgórze Świątynne (Haram ash-Sharif) - Kopułę Skały, Meczet Al. Aksa, przejdziemy od Bramy św. Szczepana do Kościoła św. Anny. Kościół ten uważany jest za najpiękniejszy przykład architektury krzyżowców w Jerozolimie. Następnie udamy się na Syjon. W czasie naszego przejścia przez Stare Miasto zatrzymamy się przy Ścianie Płaczu – jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w całej Jerozolimie, miejsca, w którym Żydzi opłakują zniszczenie i brak świątyni. Syjon to część wzgórza na południe od Starego Miasta. Na tym niewielkim obszarze znajduje się kilka najważniejszych miejsc w Jerozolimie, w tym prawdopodobne miejsce Ostatniej Wieczerzy i mniej prawdopodobne miejsce spoczynku Dawida. Tam też nawiedzimy klasztor i kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, który jest jednym z najbardziej znanych miejsc na Górze Syjon. Odwiedzimy również Kościół św. Piotra In Gallicantu, który stoi według tradycji tam, gdzie apostoł Piotr zaparł się Jezusa. Uważa się , że wcześniej w tym miejscu znajdował się dom najwyższego kapłana Kajfasza, do którego zaprowadzono pojmanego Jezusa. Po realizacji programu powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 10

Dzień rozpoczniemy od pobytu na krańcach Betlejem, gdzie znajduje się Pole Pasterzy. Następnie przewidziane jest dalsze zwiedzanie Jerozolimy, w czasie którego poznamy między innymi Górę Oliwną. Na położonej na wschód od Starego Miasta Górze Oliwnej znajduje się przede wszystkim najstarszy i największy na świecie cmentarz żydowski oraz wiele kościołów upamiętniających wydarzenia związane z pojmaniem Jezusa i Jego wniebowstąpieniem. Na Górze Oliwnej odwiedzimy, Kościół Ojcze Nasz, a także Kościół Dominus Flevit, Ogród Oliwny, Kościół Wszystkich Narodów ze skałą, na której Chrystus się modlił przed pojmaniem oraz Grotę Zdrady i Grób Matki Bożej. Tego dnia będziemy także uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej na Via Dolorose i w Bazylice Grobu Pańskiego. Powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 11

Rano tego dnia przewidziany jest pobyt w Betlejem, gdzie zobaczymy Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Świątynia ta wybudowana ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Kościół ten jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. W Betlejem odwiedzimy także Grotę Mleczną, w której jak głosi tradycja znalazła schronienie Święta Rodzina w drodze do Egiptu. W dniu tym przewidziany jest także przejazd nad Morze Martwe aby sprawdzić, czy woda w nim rzeczywiście jest mocno słona. Akwen ten nie jest w rzeczywistości żadnym morzem, tylko śródlądowym jeziorem usytuowanym w najniższym punkcie Ziemi. Tego dnia będziemy także w Jerychu, gdzie zobaczymy Sykomorę – drzewo, na które wspiął się Zacheusz i Górę Kuszenia. Będziemy mieli także możliwość sprawdzenia, czy w źródle Eliasza rzeczywiście płynie słodka woda. Z Jerycha udamy się do Betanii, gdzie znajduje się dom Łazarza i jego sióstr Marii oraz Marty. Dom w Betanii to miejsce wskrzeszenia Łazarza oraz namaszczenia Jezusa. Do hotelu w Betlejem dojedziemy w godzinach wieczornych.

Dzień 12

Wyjazd na lotnisko do Tel Awiwu, skąd nastąpi wylot do Warszawy. Z Warszawy nastąpi przejazd autokarem na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Ziemia Święta


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]