AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Wyjazd do Gruzji i Armenii (12 dni)


Dzień 1 : Kutaisi

Spotkanie na lotnisku Warszawa o 13.30 Wylot o godzinie 15.30 Przylot na lotnisko w Kutaisi o 20:30. Transfer do hotelu 3*. Przyjazd do hotelu. Kolacja. Nocleg w Kutaisi.

Dzień 2: Kutaisi - Bagrati - Gelati - Uplistsikhe –Tbilisi

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Wycieczka do starego miasta Kutaisi, katedry Bagrati, czyli katedry Zaśnięcia Bogurodzicy, symbolu gruzińskiej państwowości, monastyru Gelati, w którego skład wchodzą trzy kościoły z najważniejszą katedrą Matki Boskiej. Przejazd do Tbilisi. Po drodze wizyta w miejscu urodzenia Stalina w Gori, gdzie stoi jego dom; wycieczka do skalnego miasta Uplistsikhe, wydrążonego w litej skale, w którym zamieszkiwało nawet 20 tysięcy ludzi. Kolacja w Mccheta. Przyjazd do hotelu Shine. Nocleg.

Dzień 3: Tbilisi - Mccheta – Tbilisi

Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi- dzielnica Abanotubani i twierdza Narikala, widoczna niemal z każdego miejsca w mieście, Kościół Świętej Trójcy, Katedra Sioni Anchiskhati- najważniejszego obiektu sakralnego w Gruzji, Gruzińskie Muzeum Narodowe ze Skarbcem Archeologicznym z wystawą wyrobów złotniczych pochodzących nawet z III tysiąclecia p.n.e. Wyjazd do jednego z najstarszych miast Gruzji Mccheta, zwiedzanie historycznego kompleksu z katedrą Svetitskhoveli i monastyrem Samtavro. Kolacja z programem artystycznym. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 4: Tbilisi - Ananuri - Gudauri - Kościół Trójcy Cminda – Tbilisi

Śniadanie. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną, która wiedzie przez Wielki Kaukaz: zwiedzanie twierdzy Ananuri, otoczonej pierścieniem kamiennych murów z basztami, ośrodka sportów zimowych Gudauri, przejazd przez Jvari, Kazbegi i do kościoła Świętej Trójcy, w trakcie wyjazdu podziwiać będzie można przepiękne widoki na Kaukaz, między innymi na szczyt Kazbeg, uśpiony wulkan (dopłata za wyjazd jeepami 10 dolarów za osobę). Powrót do Tbilisi, kolacja, nocleg.

Dzień 5: Kakheti - David Gareja - Udabno - Ławra - Signaghi - Bodbe – Tbilisi

Śniadanie. Przejazd do regionu Kachetii. Wizyta w kompleksie klasztornym o nazwie David Gareja położonym na półpustynnych stokach góry Gareja, wspinaczka na szczyt wzgórza z pięknymi widokami na Gruzję i Azerbejdżan po drugiej stronie granicy. Wizyta w monastyrach Lawra oraz Udabno, których mnisi żyją, jak przed wiekami, w okolicznych pieczarach; kontynuacja podróży do warownego miasta Sighnaghi, jednego z najpiękniejszych na Zakaukaziu i klasztoru Bodbe, znanego jako miejsce śmierci św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo. Powrót do Tbilisi. Kolacja. Nocleg.

Dzień 6: Tbilisi - Bagratashen - Sanahin - Haghpat - Dilijan - Sewan

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd na granicę Gruzji i Armenii. Spotkanie na granicy ormiańsko- gruzińskiej w Bagratashen o 09:30. Po formalnościach granicznych zmiana przewodnika i autokaru i rozpoczęcie ormiańskiej części trasy. Wizyta w Sanahin i Haghpat - średniowiecznych klasztorach, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dojazd do jeziora Sewan, jednego z największych górskich zbiorników wodnych na świecie, latem tłumnie odwiedzanego przez Ormian, przez kurort Dilijan. Kolacja w lokalnej restauracji w Sewan i nocleg w hotelu.

Dzień 7: Sewan - Garni - Geghard – Erywań

Po śniadaniu w hotelu, przejazd na półwysep Sewan i wizyta w klasztorze Sevanavanq, zwanego Czarnym Klasztorem- wybudowany został z ciemnego tufu wulkanicznego, kontynuacja podróży do miejscowości Garni z pogańską świątynią- jest to zachwycający zabytek z okresu hellenistycznego i imponujący kawałek starożytnej ormiańskiej architektury. Możliwość zjedzenia obiadu w jednym z domów w Garni, gdzie grupa może również oglądać proces powstawania i pieczenie oryginalnego ormiańskiego chleba narodowego Lavash. Kontynuacja wycieczki do jedenego z najpiękniejszych klasztorów w Armenii- monastyru w jaskini- Gerard, który wpisany jest na listę UNESCO. Przejazd do Yerevan i wizyta na targu owoców Shouka. Przyjazd do hotelu. Kolacja w tradycyjnej restauracji. Po obiedzie zwiedzanie Placu Republiki i uczestnictwo w pokazie tańca i śpiewu podczas nocnego show fontann. Nocleg. 

Dzień 8 : Yerevan - Etchmiatsin – Zvartnots

Po śniadaniu zwiedzanie miasta Yerevan. Wizyta przy posągu Matki Armenii, zwiedzanie Centrum Sztuki Gafesjian z kompleksem sztucznych wodospadów i ogrodów, Ormiańskie Muzeum Ludobójstwa. Przejazd do Eczmiadzyn- duchowego i administracyjnego centrum Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Wizyta w głównej katedrze Eczmiadzin.

Czas wolny na wejście do sklepu z pamiątkami, wizytę w kościołach św. Hripsime i św. Gayane. Lunch we własnym zakresie w miejscowym domu i degustacja lokalnych potraw. Powrót do Erewania z przystankiem przy ruinach świątyni Zvartnots. Kolacja w lokalnej restauracji z ormiańską narodową muzyką. Nocleg w Erewaniu.

Dzień 9 : Erywań - Giumri - Bavra - Kvertvisi - Vardzia – Akhaltsikhe

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd na granicę Bavra – Ninotsminda, po drodze przejazd przez miasto Giumri. Przekroczanie granicy około 12.00, ponownie gruzińska część wycieczki. Zwiedzanie twierdzy Khertvisi i miasta wykutego w skale wraz z zespołem klasztornym Vardzia- miasto wykuto na 13 poziomach i wykuto 3 tysiące niezależnych od siebie sal, w których mieszkać mogło nawet 60 tysięcy ludzi. Przyjazd do hotelu w Akhaltsikhe. Kolacja. Nocleg.

Dzień 10 : Borjomi – Batumi

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd do regionu Adjara: wizyta w parku Borjomi i degustacja wody źródlanej. Przejazd do Batumi, do hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 11: Batumi

Śniadanie. Wycieczka do twierdzy Gonio w pobliżu granicy Gruzji i Turcji. Zwiedzanie Starego Miasta Batumi. Wolne popołudnie w parku nadmorskim Boulevard. Kolacja. Nocleg.

Dzień 12: Batumi – Kutaisi

Śniadanie. Wyjazd z hotelu. Wizyta w ogrodzie botanicznym w Batumi. Przejazd do Kutaisi. Spacer po Jaskini Prometheus z ciekawymi formami naciekowymi, część jaskini znajduje się pod wodą, co umożliwia wycieczkę łodziami(dopłata za rejs statkiem 5 dolarów za osobę). Wolny czas na starym mieście w Kutaisi. Przejazd na lotnisko. Wylot o godzinie 21:00. Przylot do Warszawy o 22.00

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Gruzja


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]