AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka -Legendarna Gruzja (8 dni - samolot)


DZIEŃ 1: Przejazd na lotnisko do Warszawy

Zbiórka uczestników i wyjazd na lotnisko do Warszawy, następnie przelot do Tbilisi lub Kutaisi.

DZIEŃ 2: przylot do Tbilisi. Mccheta.

Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek po podróży. Śniadanie, a następnie zwiedzanie miasta Mccheta – starożytnej stolicy i religijnego centrum Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu zobaczymy wpisane na listę UNESCO: Monastyr Dżwari (VI w.) oraz katedrę Svetitskhoveli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Monastyr Dżwari, pod wezwaniem Świętego Krzyża usytuowany jest na wzgórzu nad dawną stolicą Gruzji – Mccheta, nad zbiegiem rzek Aragwi i Mtkwari (Kury). Klasztor Dżwari jest klasycznym przykładem architektury sakralnej w Gruzji. Niewielki, zbudowany z jasnego kamienia klasztor jest kolebką gruzińskiej wiary. Katedra Svetitskhoveli należy do najważniejszych zabytków budownictwa sakralnego Gruzji. Jej gruzińska nazwa oznacza „żyjący słup”. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w IV wieku, zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa przez Gruzję. Katedra w ciągu wieków stanowiła miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Samtawro to nazwa klasztoru, która oznacza „miejsce władcy”. W krypcie z IV wieku spoczywa pierwszy chrześcijański król Gruzji Mirian II oraz jego małżonka królowa Nana. Kolacja w Tbilisi w jednej z tradycyjnych restauracji gdzie czas umilą nam pokazy gruzińskich tańców ludowych i śpiewów. Nocleg.

DZIEŃ 3: Tbilisi

Śniadanie i zwiedzanie Tbilisi – miasta wielu kultur, religii oraz narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w. wybudowana na skalistym urwisku nad wodami Kury, obok której usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Następnie udamy się do Abanotubani, gdzie odbędziemy spacer po tradycyjnych łaźniach siarkowych, mieszczących się w budynkach o orientalnej architekturze. Podczas pieszej wycieczki ulicą Szarden zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI – VII w.). W półmroku świątyni Sioni ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino. Według legendy Świętą zrobiła go z gałęzi winogron. Z postacią św. Nino wiążę się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 326. Święta Nino jest uznawana w Gruzji za równą dwunastu apostołom. Jest patronką Gruzji, świętą Kościołów: prawosławnego, katolickiego (Christiana) i ormiańskiego. Po spacerze kolejką linową wjedziemy na wzgórza miasta gdzie zwiedzimy Twierdzę Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi. Następnie przez starówkę i zatłoczone uliczki udamy się na najbardziej reprezentacyjny plac miasta – Plac Wolności, z którego spacerem przejdziemy się główną ulicą Tbilisi - aleją S. Rustaweli. Od lat aleja uchodzi za główną i zarazem najbardziej prestiżową arterię miasta. Taki wizerunek powstał za sprawą rządowych gmachów, najważniejszych instytucji kulturowych, ekskluzywnych hoteli i drogich restauracji rozlokowanych równolegle. Wzdłuż Alei Rustaweli koncentruje się życie polityczne, kulturalne i towarzyskie współczesnej Gruzji. Kolejnym punktem programu jest zwiedzanie Muzeum Narodowego. Zobaczymy wyjątkowo bogate kolekcje przedmiotów datowanych na początki epoki kamienia i epokę brązu pochodzące z różnych części kraju. Do najcenniejszych eksponatów muzeum należą Złoty Skarb, który składa się z unikalnej kolekcji okazów przedchrześcijańskiej sztuki złotniczej. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4: Tbilisi-Gori-Uplisciche-Kutaisi

Po śniadaniu udamy się na wschód Gruzji do Gori. W epoce feudalizmu Gori było ostoją królów gruzińskich i jednym z większych miast kraju. Gori – rodzinne miasto Józefa Stalina. Zlokalizowane tu Muzeum Józefa Stalina jest poświęcone życiu radzieckiego przywódcy. Główną część muzeum stanowi budynek służący za lokalne muzeum, jednak po śmierci Stalina w 1953 r. przekształcono je w muzeum-pomnik ku jego czci. Obok głównego budynku oglądać można przeniesioną w to miejsce i odrestaurowaną chatę szewca Wissariona Dżugaszwilego, ojca Stalina, w której wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze lata życia. Na placu muzeum, jako eksponat ustawiono opancerzony wagon, którym od 1941 r. podróżował Stalin, m. in. na konferencję w Jałcie i Teheranie. Zwiedzanie Muzeum Dyktatora. Kilka kilometrów od Gori znajduje się jedna z większych atrakcji Gruzji – Uplisciche – jedno z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z I tys. p.n.e., miasto wykute w skałach. Kiedyś tętniło tu życie i biło serce Gruzji. Przejazd do Kutaisi. Miasta dawnej znanego pod nazwą Aia w Kolchidzie, do którego Jazon i Argonauci wyprawiali się po złote runo. Zakwaterowanie w hotelu w Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 5: Kutaisi-Zugdidi-Nokalakewi-Kutaisi

Po śniadaniu przejazd do Zugdidi. Miasta, którego największą atrakcją jest pałac dynastii Dadiani wraz z zabudowaniami przypałacowymi, cerkwią i parkiem (26 ha) pełnym roślinności sprowadzonej z dalekich stron. Pałac Książąt Dadianich jest miejscem przechowywania wielkiej świętości – Szaty Bogurodzicy, która została przywieziona do Gruzji w 1453 roku, po upadku Bizancjum. Przejazd do Nokalakewi – niewielkiej wioski u podnóża Gór Egryjskich (Megrelskich). Ze starożytnego miasta przetrwały do dziś pozostałości królewskiego pałacu, akropolu, łaźni, wczesnochrześcijańskich kościołów oraz bogate grobowce. Od lat w Nokalakewi prowadzone są wykopaliska archeologiczne, które obfitują w znaleziska dawnych monet i sarkofagów. Powrót do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6: Kutaisi(Gelati, Bagrati)-Borjomi-Tbilisi

Śniadanie i zwiedzanie okolic Kutaisi. Symbolem miasta Kutaisi i jego największą atrakcją jest niewątpliwie katedra Bagrati, którą w 1994 r. wpisano (wraz z klasztorem Gelati) na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Budowę świątyni ukończono w 1003 roku, za panowania króla Bagrata III. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki jest Monaster Gelati. Ten przepiękny kompleks również został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okresie rozkwitu państwa gruzińskiego bardzo ważną rolę kulturową odgrywa Imeretia, gdzie znajduje się kompleks klasztorny Gelati, który według jego założyciela miał być odpowiednikiem Aten i Jerozolimy. W XII wieku stał się centrum nauki i kultury. Klasztor został ufundowany przez króla Dawida Budowniczego w 1106 roku. Przejazd do Borjomi. Droga wiedzie górami, skrajem parku narodowego Borjomi-Kharagauli u podnóża, którego, nad rzeką Kurą mieści się znane gruzińskie miasto uzdrowiskowe. Borjomi słynie z butelkowanej wody mineralnej BORŻOMI, która eksportowana jest do 30 krajów świata. Spacer po parku narodowym Borjomi-Charagauli, z możliwością spróbowania znanej wody mineralnej Borjomi prosto ze źródła. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7: Tbilisi-Bodbe-Signagi-Cinandali-Tbilisi

Po śniadaniu wyprawa do winnego regionu Gruzji – Kachetii. To stąd wywodzą się słynne na całym świecie marki tego napoju. Znajdują się tu setki tradycyjnych gospodarstw, w których rokrocznie powstają tysiące litrów domowego wina na potrzeby własne, najbliższych i gości. W trakcie wycieczki zwiedzimy urokliwe miasteczko Signagi, średniowieczne miasto-muzeum, otoczone XVIII-wiecznym murem, skąd wspaniale widać majestatyczne góry Północnego Kaukazu. Miasto zostało założone w malowniczym krajobrazie, nad Doliną Alazańską, z której pochodzi większość gruzińskich win. Naszym kolejnym celem podroży jest monaster Bodbe, w którym znajduje się grób świętej Nino, apostołki i patronki Gruzji. Gruzja szczyci się niezwykle długą tradycją chrześcijańską. Następnie zwiedzamy Cinandali – rezydencję Aleksandra Czawczawadze, znanego gruzińskiego poety. Zwiedzanie domu-muzeum książąt gruzińskich oraz przyległe do niego fabryki wina. Degustacja win. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 8: Transfer na lotnisko

Transfer na lotnisko, a następnie przelot do Warszawy skąd autokarem wrócimy na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Gruzja


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]